PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomyłka będzie słono kosztować

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    7 kwietnia 2010 - 07:35
Pomyłka będzie słono kosztować

Wydanie bezprawnej decyzji ma kosztować urzędnika państwowego nawet równowartość rocznej pensji.
Takie zmiany do poselskiego projektu ustawy o odpowiedzialności odszkodowawczej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa wprowadziła podkomisja sejmowa. Szefowi urzędu, jeśli nie zawiadomi prokuratury o konieczności wszczęcia postępowania przeciw podwładnemu, grozić będzie nawet do trzech lat więzienia. Sejm może uchwalić tę ustawę w ciągu najbliższych dwóch miesięcy – informuje „Dziennika Gazeta Prawna”.

Urzędnicy obawiają się paraliżu prac, gdyż zagrożenie karą może powodować wzrost asekuracji przy podejmowaniu decyzji. Eksperci uważają je za bezpodstawne, bo brak decyzji w terminie to właśnie rażące naruszenia prawa, a ponadto ustawa nie będzie stosowana np. w wypadku rozbieżności interpretacyjnej.

Poza tym pociągnięcie urzędnika do odpowiedzialności nie będzie łatwe. Dopiero w sytuacji, w której Skarb Państwa bądź jednostka samorządu terytorialnego zapłacą odszkodowanie za szkodę, kierownik urzędu, którego pracownicy zawinili, będzie musiał zawiadomić prokuraturę, która skieruje do sądu powództwo przeciwko funkcjonariuszowi. A sąd określi, czy i jak urzędnika ukarać – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • bezpartyjny, 2010-04-08 13:03:50

    a czy ta ustawa będzie też dotyczyła rządu