Ponad 1,3 mld zł na inwestycje w łódzkim budżecie

Rada Miejska w Łodzi przyjęła 27 głosami „za" przy 13 głosach „przeciw" budżet Miasta Łodzi na 2015 r. i Wieloletnią Prognozę Finansową Miasta na lata 2015-2040 wraz z autopoprawkami.
Ponad 1,3 mld zł na inwestycje w łódzkim budżecie
W 2015 r. Łódź wyda na inwestycje 30 proc. swojego budżetu, czyli ponad 1,3 mld zł (fot.uml.lodz.pl)

Zdaniem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, jest to "budżet kompromisu". Prezydent podkreśliła, że główne zadania na kolejny rok to kontynuacja największych projektów, m.in. Trasy W-Z i układu drogowego wokół Dworca Fabrycznego oraz przygotowanie do wykorzystania blisko 4 mld zł z funduszy UE.

Zaplanowane dochody wynoszą ponad 3,8 mld zł, a wydatki - ok. 4,1 mld zł. Deficyt sięgnie 303 mln zł. W 2015 r. miasto wyda na inwestycje 30 proc. swojego budżetu, czyli ponad 1,3 mld zł.

Najwięcej przeznaczono na budowę Trasy W-Z (489 mln zł) i Dworca Fabrycznego (213 mln zł). Pozostałe kluczowe inwestycje to: 100 mln zł na centrum naukowo-artystyczno-kulturalne w dawnej elektrowni EC1, 28 mln zł na drogi w Nowym Centrum Łodzi, 26 mln zł na modernizację ul. Kilińskiego, 19 mln zł na kontynuację programu rewitalizacji kamienic Mia100 Kamienic; 1,9 mln zł na rewitalizację zabytkowej ul. Moniuszki i 800 tys. zł na odnowienie kompleksu na Księżym Młynie.

Czytaj też: Jak rośnie dworzec Łódź Fabryczna (zdjęcia)

Według przewodniczącego opozycyjnego klubu PiS Marka Michalika budżet jest zdominowany przez wielkie inwestycje, przez co jest bardzo niehumanitarny i nie ma w nim miejsca na małe zadania, których realizacji łodzianie oczekują.

Radni opozycji zgłosili pakiet obejmujący blisko 70 poprawek. Wszystkie zostały odrzucone.

Budżet został przyjęty głosami 27 radnych PO i SLD. Przeciwko było 13 radnych. W łódzkiej radzie miejskiej zasiada 40 radnych, z czego większość - 27 osób - należy do koalicyjnych klubów PO i SLD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU