PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 100 mln zł na inwestycje w Rudzie Śląskiej w 2015 r.

  • AW    27 listopada 2014 - 11:12
Ponad 100 mln zł na inwestycje w Rudzie Śląskiej w 2015 r.

fot.rudaslaska.pl

Ponad 100 mln zł zamierza wydać na inwestycje w przyszłym roku Ruda Śląska. To najwięcej od czterech lat. Władze miasta opublikowały już projekt budżetu na 2015 rok.
Jak informuje rudzki magistrat, priorytetem będą drogi z dalszą budową trasy N-S, inwestycje w szkołach i przedszkolach oraz rozwój bazy sportowo - rekreacyjnej. Planowana jest też kontynuacja budżetu obywatelskiego.

Czytaj też: Ruda Śląska ma nową strategię rozwoju

- To budżet rozwojowy. Nie moglibyśmy sobie pozwolić na tak wiele inwestycji, gdybyśmy przez ostatnie cztery lata nie oddłużyli miejskiej kasy - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Wydatki na inwestycje będą stanowiły prawie 17,5 proc. wydatków samorządowych. To 4 proc. więcej niż zaplanowano w projekcie budżetu na ten rok.

Najwięcej z przyszłorocznego budżetu miasta mają pochłonąć roboty drogowe - ponad 52 mln zł. Wśród nich najważniejszą inwestycją będzie budowa kolejnych odcinków trasy N-S, która docelowo ma połączyć Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4. Na ten cel zarezerwowano prawie 36,7 mln zł, czyli ponad 36 proc. wydatków na inwestycje.

- Na wiosnę planujemy ruszyć z budową trasy N-S od ul. 1 Maja do ul. Bukowej oraz od ul. Bukowej do ul. ks. Niedzieli. Pod koniec przyszłego roku chcielibyśmy też rozpocząć roboty od ul. Bukowej do ul. Kokota. Mamy dużą szansę na dofinansowanie 85 proc. wartości tej inwestycji ze środków unijnych - wyjaśnia Grażyna Dziedzic.

W przyszłym roku miasto planuje też dalszą rozbudowę kanalizacji deszczowej w mieście. Przy tej okazji zostaną wykonane kolejne etapy odwodnienia ulic Zabrzańskiej i Kokotek w Rudzie oraz ul. Kłodnickiej w Halembie. Z kolei w Kochłowicach zmodernizowana będzie ul. Jagiełły, która obecnie jest drogą gruntową.

Planowane są też inwestycje mostowe - w Kochłowicach zlikwidowany zostanie stary most przy ul. Przemysłowej, a w Rudzie przebudowany będzie obiekt przy ul. Piastowskiej. W tym samym rejonie zostanie przebudowany przepust pod ul. Piastowską wiodący do ul. Sobieskiego. W mieście powstaną też kolejne ścieżki i trasy rowerowe. Na ten cel przeznaczono 1,4 mln zł.

Inwestycje drogowe obejmą też ul. Dobrej Nadziei w rejonie tzw. Kaufhausu. Droga ta będzie rozbudowana, a przy tej okazji wykonana zostanie kanalizacja deszczowa i oświetlenie uliczne. W kierunku tej ulicy przedłużona zostanie również ul. Gwardii Ludowej.

Sporo pieniędzy w projekcie przyszłorocznego budżetu władze Rudy Śląskiej przeznaczyły na termomodernizację placówek oświatowych i biblioteki w Bykowinie. Na tego typu inwestycje przeznaczono w sumie prawie 13,8 mln zł. Innowacją będzie przy tym termomodernizacja 7 placówek oświatowych i wdrożenie systemu zarządzania energią w 12 szkołach i przedszkolach w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Z kolei 17 mln zł pochłoną z budżetu miasta inwestycje sportowo-rekreacyjne. W ramach tych środków modernizowany będzie basen letni w Nowym Bytomiu, odnowiona będzie trasa biegowa oraz bieżnia stadionu przy ul. Czarnoleśnej oraz kontynuowana będzie rewitalizacja Burlocha. Kolejne 2,8 mln zł przeznaczone będzie na rewitalizację parku im. Kozioła w Rudzie.KOMENTARZE (1)

  • ja, 2015-01-20 21:21:27

    Cudnie. Niech żyje pani prezydent