PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 125 tys. podpisów pod projektem w sprawie deputatów

  • PAP/JL    29 marca 2016 - 10:23
Ponad 125 tys. podpisów pod projektem w sprawie deputatów
Do Sejmu trafi obywatelski projekt ustawy mającej zagwarantować darmowy deputat węglowy z budżetu państwa dla emerytów górniczych. Fot. Pixabay.com

Ponad 125 tys. osób poparło obywatelski projekt ustawy mającej zagwarantować darmowy deputat węglowy z budżetu państwa dla emerytów górniczych.
Przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce złożą 29 marca listy z podpisami w Sejmie.

Deputat węglowy to uprawnienie do określonej ilości bezpłatnego węgla. Może być realizowane w naturze, czyli w postaci węgla do ogrzewania domu czy mieszkania, lub w formie ekwiwalentu pieniężnego, czyli wypłaty równowartości węgla.

Związkowcy wyruszyli 29 marca z Katowic do Warszawy, gdzie około godz. 13 złożą projekt wraz z podpisami poparcia w kancelarii Sejmu. Lider związku Dariusz Potyrała podkreślił, że inicjatywa służy przede wszystkim uporządkowaniu obecnego chaosu prawnego i nie wiąże się z postulatem jakichkolwiek nowych uprawnień dla emerytów górniczych.

Roczne koszty deputatu dla emerytów, rencistów i wdów górniczych związkowcy szacują na ok. 400 mln zł.

Przygotowanie specustawy, która ma uregulować sprawę deputatów, zapowiedzieli też przedstawiciele Ministerstwa Energii, wspólnie z resortem pracy. Choć związkowcy nie znają założeń rządowego projektu, są skłonni go poprzeć, jeżeli idzie on w tym samym kierunku co inicjatywa obywatelska.

Inicjatorzy proponują wprowadzenie do ustawy zapisu, że deputat przysługuje także „byłemu pracownikowi kopalni bądź zakładu górniczego, który posiadał uprawnienia do deputatu węglowego na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, a uprawnienia te zostały mu zabrane bądź zawieszone na mocy decyzji zarządów spółek węglowych”.

Inna kluczowa zmiana dotyczy tego, że wskazane w ustawie zadania i świadczenia „są finansowane z dotacji budżetowej”.

Realizacja deputatu węglowego oznacza wielomilionowe koszty dla spółek węglowych, stąd w ostatnich latach działania części z nich na rzecz ograniczenia lub likwidacji tego świadczenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • oliwa, 2016-03-31 00:19:50

    Dać w naturze a górnik niech się martwi co z tym zrobić. Weżnie lub zrezygnuje.