Ponad 19 mln zł do zwrotu

Prawie 60 tys. podkarpackich rolników otrzymało w 2012 r. zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystanego do produkcji rolnej. Łączna kwota zwrotu wyniosła ponad 19 mln zł.
Ponad 19 mln zł do zwrotu

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś, liczba składanych wniosków z każdym rokiem jest większa.

„Porównując ubiegłoroczne dane do tych sprzed sześciu lat, kiedy po raz pierwszy rolnicy mogli otrzymać dopłaty do paliwa, progres jest naprawdę duży. W 2006 r. z tej formy wsparcia skorzystało ponad 14,4 tys. producentów rolnych z województwa, a łączna kwota zwrotu dla rolników wyniosła 2,1 mln zł" - dodała.

W 2012 r. dopłatę do paliwa otrzymało prawie 60 tys. rolników, a łączna kwota wyniosła ponad 19 mln zł. W 2011 r. było to odpowiednio ponad 55 tys. rolników i 16,6 mln zł.

Oczoś zaznaczyła, że rolnicy także w tym roku będą mogli składać wnioski.

„Każdy rolnik, który chce odzyskać w bieżącym roku część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT. Na ich podstawie można składać wnioski o odzyskanie części podatku akcyzowego" - mówiła Oczoś.

Aby otrzymać zwrot podatku należy od 1 lutego br. do 28 lutego złożyć do wójta odpowiedni wniosek wraz z fakturami VAT za zakup oleju napędowego od 1 sierpnia 2012 r. do 31 stycznia 2013 r.

Rolnicy mogą też składać wnioski w drugim terminie - przez cały sierpień. Faktury muszą dokumentować zakup oleju od 1 lutego 2013 r. do 31 lipca 2013 r. Wypłata rolnikom zwrotu podatku akcyzowego nastąpi w kwietni i październiku br.

Limit zwrotu podatku w 2013 r. wynosi 86 litrów na 1 ha użytków rolnych. Maksymalna kwota zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych w 2013 r. to 81,70 zł.

Budżetową dopłatę do paliwa rolniczego umożliwiają przepisy z marca 2006 roku. Celem jest zmniejszenie kosztów zakupu oleju napędowego, a co za tym idzie - poprawa opłacalności produkcji i zwiększenie dochodów rolników. Dopłaty stosowane są także w innych krajach UE, wysokość zwrotu zależy od zamożności kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU