PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 200 mln dla samorządów od JSW

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    31 lipca 2012 - 15:26
Ponad 200 mln dla samorządów od JSW

Dzięki działalności Jastrzębskiej Spółki Węglowej do samorządów trafiło w 2011 roku ponad 220 mln zł w formie podatków i opłat. Dodatkowe 12,4 mln złotych JSW przeznaczyła na wspieranie medycyny, edukacji i sportu w regionie. Część tej sumy przekazała na działalność dobroczynną.
Rocznie Spółka wydaje również ponad 100 mln złotych na ochronę środowiska.

Pieniądze przedsiębiorstw górniczych są znaczącym źródłem dochodów nie tylko budżetu państwa, ale i lokalnych samorządów. Gminy mają prawo między innymi do podatku od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów i części opłaty eksploatacyjnej.

- W 2011 roku Jastrzębska Spółka Węglowa przekazała na konta samorządów niemal 87,8 mln złotych podatku od nieruchomości i środków transportowych, prawie 3 mln złotych opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów, 5,8 mln podatku od czynności cywilnoprawnych i prawie 15,2 mln złotych opłaty eksploatacyjnej. Drogą pośrednią - w ślad za pracownikami firmy - do gmin wraca część podatków dochodowych wpłaconych przez spółkę do budżetu państwa za pośrednictwem urzędu skarbowego. Gminy mają prawo do 39 procent udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz 6,71 procent udziału w podatku dochodowym od osób prawnych. Są to kwoty niebagatelne, gdyż w 2011 roku podatek dochodowy od osób prawnych wyniósł 510,7 mln złotych, a podatek dochodowy od osób fizycznych - 191,8 mln złotych - wylicza JSW.

Całość czytaj tutaj. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.