PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 240 zabytków otrzyma dofinansowanie na renowacje

  • PAP    27 marca 2014 - 19:44

Ponad 240 podkarpackich obiektów otrzyma w tym roku dotacje na konserwacje i renowacje. Najwięcej w br. przeznaczono będzie na zakończenie prac konserwatorskich kolektora sanitarnego w Przemyślu oraz na renowacje synagogi w Cieszanowie.
Na zaakceptowanej przez wojewodę podkarpackiego liście wniosków, które otrzymają w tym roku dotacje konserwatorskie jest m.in. projekt gminy Przemyśl, który zakłada zakończenie prac konserwatorskich kolektora sanitarnego z XVII w. Jest to prawdopodobnie najstarsze w tym mieście dzieło techniki sanitarnej. Kolektor jest częścią podziemnej trasy turystycznej, której budowa wraz rewitalizacją terenu Rynku Starego Miasta w Przemyślu trwa od 2011 roku. Dotacja na ten cel wyniosła 220 tys. zł.

Dotację - 70 tys. zł - otrzyma gmina Cieszanów, która chce wyremontować miejscową synagogę. Po odnowieniu w obiekcie mieścić się będzie galeria fotografii.

Wśród innych prac konserwatorskich, które będą realizowane w tym roku na Podkarpaciu jest również renowacja cerkwi w Nowym Bruśnie. Obiektem opiekuje się Muzeum Kresów w Lubaczowie, które otrzymało na ten cel 100 tys. zł.

Jak powiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, w sumie wpłynęło ponad 420 wniosków o dotację konserwatorską.

"Komisja powołana przez wojewódzkiego konserwatora zabytków zaakceptowała 246 wniosków na łączną sumę prawie 9,6 mln zł. Z tej kwoty na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach architektury i budownictwa przeznaczono ponad 6,9 mln zł. Natomiast na prace przy obiektach ruchomych np. zabytkowych organach wydamy 2,6 mln zł" - dodała.

Dotacje przyznawane są do 50 proc. kosztów. Pozostałą kwotę, jako wkład własny, musi zabezpieczyć wnioskodawca.
Jedynie w przypadków bardzo cennych zabytków można uzyskać 100 proc. zwrotów poniesionych nakładów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.