PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 3,4 mln elektronicznych PIT-ów

  • PAP    30 kwietnia 2013 - 12:56
Ponad 3,4 mln elektronicznych PIT-ów

Podatnicy złożyli już ponad 3,4 mln elektronicznych PIT-ów – poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.
Tym samym resort finansów osiągnął zamierzony w tym roku cel rozliczeń elektronicznych - 3 mln 333 tys. 333 e-deklaracji.

MF podało, że w poniedziałek o godz. 19.26 została złożona elektronicznie deklaracja PIT, która podniosła liczbę tegorocznych e-deklaracji do 3 mln 333 tys. 333.

„Wyczekiwany przez nas formularz PIT złożył samodzielnie podatnik, który rozliczył się w Urzędzie Skarbowym Wrocław-Fabryczna na formularzu PIT-37" - poinformowało biuro prasowe resortu finansów.

Do statystyki liczą się elektroniczne formularze PIT 28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz PIT 16, 16A i 19A, zarówno z kwalifikowanym podpisem, jak i bez niego. MF zapewnia, że formularze do systemu wciąż wpływają - rozliczać za 2012 r. można się jeszcze we wtorek.

Termin na złożenie deklaracji mija o godz. 24. Do tego czasu należy wysłać deklarację za pośrednictwem Poczty Polskiej (listem poleconym), przez tzw. urzędomat (urządzenia znajdują się w wielu urzędach, np. gmin, czy dzielnic), czy bezpośrednio w urzędzie skarbowym (niektóre urzędy będą czynne we wtorek dłużej, ale zależy to od decyzji ich naczelników). Resort finansów namawia do rozliczeń przez internet w ramach systemu e-Deklaracje.

MF zapewnia, że jeżeli ktoś złoży elektroniczną deklarację we wtorek tuż przed północą, a tzw. Urzędowe Potwierdzenie Odbioru otrzyma po północy, czyli w środę, to rozliczenie takie będzie traktowane, jako dokonane w terminie. Według ministerstwa system jest przygotowany na przyjęcie większej liczby deklaracji w ostatnich godzinach rozliczeń, jednak, jeżeli zainteresowanie rozliczeniami będzie bardzo duże, może on działać wolniej.

System e-Deklaracje działa od 1 stycznia 2008 r., ale przełom nastąpił w kwietniu 2009 r. Wtedy umożliwiono podatnikom PIT składanie zeznań podatkowych przez internet bez konieczności podpisywania ich elektronicznym podpisem kwalifikowanym.

W 2009 r. z tej możliwości mogli korzystać tylko podatnicy składający deklaracje PIT-37, w 2010 r. także podatnicy rozliczający się deklaracjami PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39.

Potem możliwość tę rozszerzono o kolejne cztery deklaracje PIT, udostępniono także usługę umożliwiającą składanie przez internet bez kwalifikowanego e-podpisu korekt deklaracji i wspólnych rozliczeń małżonków (bez wymogu złożenia pełnomocnictwa przez jednego z małżonków).

W 2012 r. do administracji podatkowej wpłynęło ponad 2 miliony zeznań PIT bez podpisu kwalifikowanego, ponad dwa razy więcej niż w 2011 r.

Deklarację podatkową trzeba złożyć do północy. Do tego czasu trzeba się też rozliczyć z fiskusem - kto nie zdąży, może zostać ukarany grzywną. Spóźnialscy podatnicy powinni złożyć deklarację z wyjaśnieniem przyczyn opóźnienia, tzw. czynnym żalem.

Według MF zazwyczaj urzędy skarbowe przyjmują tłumaczenia podatników i odstępują od wymierzenia kary finansowej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.