PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 320 wniosków o dotacje na renowację zabytków na Podkarpaciu

  • PAP    7 marca 2011 - 16:13
Ponad 320 wniosków o dotacje na renowację zabytków na Podkarpaciu

Ponad 320 wniosków o dotacje na odrestaurowanie obiektów dziedzictwa kulturowego wpłynęło do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W tym roku w budżecie wojewody na ten cel zapisana jest kwota 9,5 mln zł.
Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka wojewody podkarpackiego, Małgorzata Oczoś, właściciele obiektów zabytkowych na Podkarpaciu mogli do końca lutego ubiegać się o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane.

"W sumie wpłynęło 327 wniosków. W tegorocznym naborze dominują wnioski złożone przez samorządy i prywatnych właścicieli. Uzyskane dotacje chcą przeznaczyć najczęściej na odnowienie elewacji obiektów, pokrycie dachowe i odwodnienie terenu wokół budynku" - wyjaśniła Oczoś.

O tym, czy dany wniosek zostanie zaakceptowany, zadecyduje wojewódzki konserwator zabytków w drodze konkursowej.

Jak powiedziała Grażyna Stojak, wojewódzki konserwator zabytków, wnioski najpierw zostaną zweryfikowane pod względem formalnym. "Jeśli będzie brakować jakiegoś dokumentu, wnioskodawca zostanie wezwany do uzupełnienia. Następnie powołane zostaną komisje przetargowe. Pierwsze umowy powinny zostać podpisane w kwietniu" - zapowiedziała.

Stojak podkreśliła, że wśród złożonych wniosków 10 dotyczy zabytków zniszczonych przez ubiegłoroczną powódź.

Dotacje przyznawane są do 50 proc. kosztów, jedynie w przypadków bardzo cennych zabytków można uzyskać 100 proc. zwrotu poniesionych nakładów.

Podkarpacki rejestr zabytków liczy ponad ponad 12 tys. obiektów ruchomych i nieruchomych. W tej liczbie 102 obiekty wymagają natychmiastowych prac konserwatorskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.