Ponad 4 mld wydatków w budżecie Łodzi w 2013 r.

3,54 mld zł mają wynieść dochody, a ponad 4 mld zł wydatki Łodzi w 2013 r.; deficyt budżetowy wyniesie 461,5 mln zł; aż 1,2 mld zł ma pójść na inwestycje - zakłada projektu budżetu miasta na przyszły rok, przedstawiony przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską.
Ponad 4 mld wydatków w budżecie Łodzi w 2013 r.

Prezydent Łodzi zapowiedziała, że w przyszłorocznym budżecie miasta zaplanowano aż 1,2 mld zł na inwestycje; ma to być 30 proc. wszystkich wydatków miasta. "To największy w najnowszej historii Łodzi budżet, jakim nasze miasto dysponowało na cele inwestycyjne" - mówiła prezydent Łodzi na środowym spotkaniu z dziennikarzami.

W tym roku wydatki na inwestycje z miejskiej kasy wyniosą ok. 812 mln zł, a w ub. roku było to 409 mln zł.

Czytaj też: Mniej optymizmu: budżety regionów kryzysowe

Prezydent miasta przyznała, że przyszłoroczny budżet jest "bardzo trudny". "Wszyscy wiemy, że będzie to rok bardzo wymagający nie tylko dla łodzian i samorządu łódzkiego, ale dla wszystkich samorządów w całej Polsce. Przed nami bardzo trudny budżet, ale budżet, który nie tylko wspomaga rozwój Łodzi, ale także rozwój gospodarczy firm działających w mieście" - mówiła Zdanowska.

Wśród największych kontynuowanych w przyszłym roku inwestycji będą: budowa trasy Górna (ponad 280 mln zł w budżecie na 2013 r.), dworca Łódź Fabryczna (213,5 mln zł) czy zakończenie rewitalizacji zabytkowej elektrociepłowni EC-1 (niemal 150 mln zł).

Inne duże inwestycje to modernizacja ul. Piotrkowskiej (35 mln zł) i rozpoczęcie przebudowy trasy WZ (30 mln zł). Ponad 70 mln zł przeznaczonych zostanie na remont kolejnych kamienic w centrum Łodzi (obecnie remontowanych jest już 50 kamienic).

Jak poinformował skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski, w projekcie budżetu przewidziano wydatki ogółem (razem z inwestycjami) na poziomie ponad 4 mld zł. Najwięcej pieniędzy miasto planuje wydać na transport i infrastrukturę drogową, w tym komunikację miejską - 1,45 mld zł (27 proc. wszystkich wydatków), edukację - 885 mln zł (22 proc.) i pomoc społeczną - 426 mln zł (11 proc.).

Zaplanowano także wydatki na gospodarkę mieszkaniową w wysokości 357 mln zł (9 proc.), komunalną - 281 mln zł (7 proc.) oraz kulturę i sport - 280 mln zł (7 proc.).

W przyszłym roku w górę ma pójść m.in. podatek od nieruchomości oraz lokalne opłaty, tj. czynsze, opłaty za wodę i ścieki, a także za odbiór śmieci w związku z tzw. ustawą śmieciową.

Według projektu dochody miasta planowane są na poziomie 3,54 mld zł.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU