PARTNER PORTALU
 • BGK

Ponad 4 mld wydatków w budżecie Łodzi w 2013 r.

 • PAP    14 listopada 2012 - 18:59
Ponad 4 mld wydatków w budżecie Łodzi w 2013 r.

3,54 mld zł mają wynieść dochody, a ponad 4 mld zł wydatki Łodzi w 2013 r.; deficyt budżetowy wyniesie 461,5 mln zł; aż 1,2 mld zł ma pójść na inwestycje - zakłada projektu budżetu miasta na przyszły rok, przedstawiony przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską.
Prezydent Łodzi zapowiedziała, że w przyszłorocznym budżecie miasta zaplanowano aż 1,2 mld zł na inwestycje; ma to być 30 proc. wszystkich wydatków miasta. "To największy w najnowszej historii Łodzi budżet, jakim nasze miasto dysponowało na cele inwestycyjne" - mówiła prezydent Łodzi na środowym spotkaniu z dziennikarzami.

W tym roku wydatki na inwestycje z miejskiej kasy wyniosą ok. 812 mln zł, a w ub. roku było to 409 mln zł.

Czytaj też: Mniej optymizmu: budżety regionów kryzysowe

Prezydent miasta przyznała, że przyszłoroczny budżet jest "bardzo trudny". "Wszyscy wiemy, że będzie to rok bardzo wymagający nie tylko dla łodzian i samorządu łódzkiego, ale dla wszystkich samorządów w całej Polsce. Przed nami bardzo trudny budżet, ale budżet, który nie tylko wspomaga rozwój Łodzi, ale także rozwój gospodarczy firm działających w mieście" - mówiła Zdanowska.

Wśród największych kontynuowanych w przyszłym roku inwestycji będą: budowa trasy Górna (ponad 280 mln zł w budżecie na 2013 r.), dworca Łódź Fabryczna (213,5 mln zł) czy zakończenie rewitalizacji zabytkowej elektrociepłowni EC-1 (niemal 150 mln zł).

Inne duże inwestycje to modernizacja ul. Piotrkowskiej (35 mln zł) i rozpoczęcie przebudowy trasy WZ (30 mln zł). Ponad 70 mln zł przeznaczonych zostanie na remont kolejnych kamienic w centrum Łodzi (obecnie remontowanych jest już 50 kamienic).

Jak poinformował skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski, w projekcie budżetu przewidziano wydatki ogółem (razem z inwestycjami) na poziomie ponad 4 mld zł. Najwięcej pieniędzy miasto planuje wydać na transport i infrastrukturę drogową, w tym komunikację miejską - 1,45 mld zł (27 proc. wszystkich wydatków), edukację - 885 mln zł (22 proc.) i pomoc społeczną - 426 mln zł (11 proc.).

Zaplanowano także wydatki na gospodarkę mieszkaniową w wysokości 357 mln zł (9 proc.), komunalną - 281 mln zł (7 proc.) oraz kulturę i sport - 280 mln zł (7 proc.).

W przyszłym roku w górę ma pójść m.in. podatek od nieruchomości oraz lokalne opłaty, tj. czynsze, opłaty za wodę i ścieki, a także za odbiór śmieci w związku z tzw. ustawą śmieciową.

Według projektu dochody miasta planowane są na poziomie 3,54 mld zł.

<!-- pagebreak //-->

"To poziom najwyższy w historii samorządu łódzkiego" - mówił Mączkowski. Najwięcej pieniędzy ma wpłynąć do miejskiej kasy z tytułu podatku PIT - 785 mln zł (22 proc.), subwencji rządowej - 565 mln zł (16 proc.), dotacji, w tym z UE - 540 mln zł (15 proc.) oraz podatków, głównie od nieruchomości i opłat lokalnych - 444 mln zł (13 proc. dochodów).

Według projektu deficyt osiągnie 461,5 mln zł, czyli 13 proc. planowanych dochodów miasta. To wzrost o trzy procent w porównaniu z latami 2011-2012. Deficyt ma zostać sfinansowany m.in. z emisji obligacji komunalnych (ponad 225 mln zł), długoterminowych kredytów m.in. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (140 mln zł) oraz prywatyzacji (60 mln zł).

Poziom zadłużenia Łodzi w 2013 roku ma wynieść - 58,32 procent; na koniec tego roku ma osiągnąć ok. 57 proc.

Projekt przyszłorocznego budżetu trafił do przewodniczącego rady miejskiej. Decyzję o jego ostatecznym kształcie podejmą radni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.