PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 85 mln zł na usuwanie skutków klęsk

  • PAP    20 lipca 2011 - 11:21
Ponad 85 mln zł na usuwanie skutków klęsk

Promesy środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych przekazał w środę minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller przedstawicielom samorządów województwa dolnośląskiego.
Otrzymają oni na ten cel ponad 85 mln zł. Pieniądze trafią do 54 gmin i 11 powiatów. Największą promesę otrzymały: powiat kłodzki – 11 mln zł, powiat lubański – ponad 7,7 mln zł, powiat jeleniogórski – 6 mln zł i powiat kamiennogórski – 5,6 mln zł.

W powiecie kłodzkim pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na odbudowę dróg powiatowych w Nowej Rudzie, tras Szczytna – Duszniki Zdrój – Zieleniec oraz Ścinawka Średnia – Ścinawka Dolna – Gorzuchów.

Była to druga transza pomocy rządowej przyznanej w 2011 r. dolnośląskim samorządom na remont bądź odbudowę infrastruktury zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych. W lutym wypłacono pierwszą transzę w wysokości ponad 36 mln zł.

Dodatkowo najbardziej poszkodowane gminy mogły skorzystać ze specjalnego programu wsparcia, którym objęto m.in. Bogatynię – otrzymała ona ok. 32 mln zł.

Podczas spotkania z samorządowcami Miller zapowiedział, że przekazane w środę pieniądze są ostatnią transzą, która trafi do dolnośląskich samorządowców w tym roku.

„Pieniędzy nie możemy przekazywać w ostatnich miesiącach 2011 r., ponieważ samorządy nie zdążyłyby przygotować inwestycji. Zależy nam, żeby pieniądze nie zostały tylko rozdane, ale przede wszystkim wydane” – podkreślił.

Odnosząc się do sytuacji w woj. łódzkim i mazowieckim po ostatnich nawałnicach minister zaznaczył, że głównymi zadaniami resortu jest m.in. skierowanie środków na najpilniejsze potrzeby w ramach mechanizmu pomocy społecznej oraz odtworzenie zniszczonych miejsc zamieszkania.

„Na te potrzeby przeznaczono już blisko 2 mln zł, które są wypłacane od soboty. Uszkodzenia budynków nie są aż tak poważne, żeby trzeba było je odbudowywać od podstaw. Z naszych informacji wynika, że tylko jeden obiekt wymaga rozbiórki i całkowitej odbudowy” – powiedział.

Przyznane w środę promesy zostały udzielone na usuwanie skutków powodzi, wichur i nawałnic z lat 2009 – 2011.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.