PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad miliard zaległości mieszkańców Podkarpacia

  • PAP    24 stycznia 2012 - 14:37
Ponad miliard zaległości mieszkańców Podkarpacia

Mieszkańcy Podkarpacia na koniec 2011 r. zalegali z płatnościami o łącznej wartości blisko 1,04 mld zł. Kwota ta była o ponad 40 proc. większa, niż rok wcześniej - wynika z raportu przygotowanego przez BIG InfoMonitor.
Jak powiedział we wtorek w Rzeszowie na konferencji prasowej wiceprezes BIG InfoMonitor Marcin Ledworowski, daje to Podkarpaciu piąte miejsce wśród regionów z najniższymi długami.

"Trzeba podkreślić, że na tle wszystkich 16 regionów Polski, Podkarpacie na koniec 2011 roku miało najniższy procent nieterminowych dłużników na 1000 mieszkańców, zaledwie 3,1 proc. Dla porównania, w najgorszym w tej kategorii województwie zachodniopomorskim, wskaźnik ten wynosi aż 7,8 proc." - dodał.

Z raportu InfoDług wynika, że zadłużenie podkarpackiego dłużnika wynosi średnio ponad 16 tys. zł. Kwota ta urosła w ciągu 12 miesięcy średnio o 4 tys. zł. Z reguły podkarpackim dłużnikiem jest mężczyzna w wieku od 30 do 39 lat.

"Liczba klientów w regionie, którzy nie radzą sobie z terminową spłatą długów wyniosła ponad 64 tys. Jest to o 3,5 tys. więcej, niż rok wcześniej. Na szczęście liczba ta rosła tylko na początku roku, później się ustabilizowała" - zaznaczył Ledworowski.

Podkreślił, że zaległości mieszkańców Podkarpacia to w większości małe sumy; ponad 60 proc. przeterminowanych zadłużeń stanowi kwota poniżej 5 tys. zł.

W województwie podkarpackim mieszka jeden z najbardziej zadłużonych Polaków - piąty pod względem wielkości długu. Na koniec 2011 roku jego dług wyniósł ponad 18 milionów złotych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy jego zaległe płatności zwiększyły się o blisko 50 proc. Rekordzistą jest mieszkaniec Mazowsza, którego zadłużenie wyniosło na koniec ubr. ponad 96 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.