Poparcie dla poprawek ws. zgromadzeń

Dwie sejmowe komisje - administracji i spraw wewnętrznych oraz sprawiedliwości i praw człowieka - pozytywnie zaopiniowały w środę 12 z 13 poprawek Senatu do noweli Prawa o zgromadzeniach. Poprawki te łagodzą m.in. odpowiedzialność karną.
Poparcie dla poprawek ws. zgromadzeń

Pomysł przygotowania nowelizacji powstał po zeszłorocznych zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada.

Przyjęta w czerwcu przez Sejm nowelizacja, której projekt przedłożył prezydent Bronisław Komorowski, daje m.in. możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Czytaj też: Zgromadzenia wygodniejsze dla samorządów niż obywateli?

Pod koniec lipca Senat wprowadził do noweli 13 poprawek; w środę sejmowe komisje poparły 12 z nich, w tym m.in. tę, która zmienia termin zawiadomienia gminy o zgromadzeniu z przyjętych przez Sejm sześciu dni na trzy dni robocze.

W konsekwencji zmienił się też termin na zmianę czasu lub miejsca zgromadzenia zgłoszonego jako drugie w miejscu zajętym przez inną manifestację.

Senatorowie zmienili też przepisy karne wprowadzające kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego.

Czytaj też: Zgromadzenia pójda doTrybunału

Zamiast 7 i 10 tys. zł kary te będą mogły maksymalnie wynosić do 5 tys. zł, zgodnie z ogólnymi przepisami Kodeksu wykroczeń. Także tę poprawkę poparły sejmowe komisje.

Kolejna z poprawek Senatu - która zyskała akceptację komisji - wykreśliła wymóg dołączania do zawiadomienia o zgromadzeniu zdjęcia organizatora. Inna zmiana sprecyzowała, że do postępowań dotyczących zgromadzeń zgłoszonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosuje się dotychczasowe przepisy.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU