PARTNER PORTALU
  • BGK

Poprawią pesymizm miejskich budżetów

  • Przegląd Prasy/Parkiet    16 czerwca 2010 - 09:42

Ministerstwo Finansów zwróciło się do izb obrachunkowych o zdyscyplinowanie samorządów lokalnych, które znacznie przeszacowują deficyty - donosi "Parkiet Gazeta Giełdy".
Jak wynika z publikacji "Parkietu" Ministerstwo Finansów chce w ten sposób poprawić polski wizerunek w oczach Komisji Europejskiej.

Polskie samorządy starając się dmuchać na zimne, planując swoje budżety przyjmują obraz sytuacji finansowej w ciemniejszych barwach niż to jest w istocie. Ministerstwo Finansów postanowiło z tym walczyć, bo jak wynika z jego danych samorządy lokalne mają nawet o 5 – 10 mld zł lepsze wyniki finansowe, niż planowały na początku roku.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że planowany wynik samorządów jest ważny m.in. ze względu na program konwergencji oraz konieczność przekazywania Komisji Europejskiej informacji o planowanym deficycie finansów publicznych (dług samorządów jest jego częścią). – „Prognoza ta jest podstawą oceny stabilności finansowej państwa oraz umożliwia określenie spełnienia kryteriów konwergencji zapisanych w traktacie z Maastricht” – przypomina w piśmie MF - donosi "Parkiet". Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • czytelnik, 2010-06-16 18:53:14

    5-10 mld - tyle pewnie jest rezerw w budżetach miast. A rezerwy samorządy mają obowiązek planować. Może więc Min. Fin. pomyśli nad zmianą ustaw, albo chociaż złagodzi ustawę o naruszeniu dyscypliny finansów? \"Walka\" Min. Fin świadczy tylko o tym, ze Ministerstwo pojęcia nie ma o... specyfice finansów samorządów. Albo znów robi pozorowane ruchy... Smutne.  rozwiń
  • NiT, 2010-06-16 14:04:35

    Słusznie, lepiej niech się zadłużają. Co będzie jutro? Jakoś tam będzie.