PARTNER PORTALU
 • BGK

Porawski: Samorządom potrzebne jest zwiększenie dochodów własnych

 • PAP    23 września 2014 - 08:15
Porawski: Samorządom potrzebne jest zwiększenie dochodów własnych

- Samorządom potrzebne jest zwiększenie dochodów własnych np. poprzez wprowadzenie lokalnego PIT - ocenia sekretarz strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Andrzej Porawski (Związek Miast Polskich). Samorządowcom nie podobają się rządowe propozycje dotyczące janosikowego.
Jednym z najważniejszym postulatów samorządowców jest wprowadzenia lokalnego PIT, czyli podatku od dochodów osób fizycznych, który płynąłby bezpośrednio do kas samorządów. Dziś samorządy dostają po prostu udział w dochodach z centralnie pobieranego podatku, a chciałyby mieć więcej swobody w kształtowaniu stawek i ulg.

"Pierwszy raz zażądaliśmy tego na początku lat 90, kiedy jeszcze nie było PIT, a dopiero trwały nad tym prace. Najlepiej byłoby wprowadzić osobno gminną, osobno powiatową i osobno wojewódzką część podatku" - powiedział Porawski. Jak podkreślił, system taki obowiązuje np. we Francji. "Dzięki temu obywatel wie, ile daje na ministra finansów, ile na prefekta, mera i tak dalej. To przypomina mu, że on utrzymuje państwo" - zauważył.

Ponadto samorządowcy chcieliby, żeby ulgi podatkowe odnosiły się tylko do "centralnego PIT". Chodzi o to, by lokalne władze mogły same prowadzić jakąś politykę podatkową.

Czytaj też: Gmina, powiat, województwo: jakie mają zadania?

Z postulatem wprowadzenia lokalnego PIT wiąże się kolejny - likwidacji dużej części ulg i zwolnień podatkowych ustawowych w podatku od nieruchomości, który wpływa do kas gmin.

"Podatek od nieruchomości jest teoretycznie podatkiem powszechnym. Tymczasem dziś ulgi ustawowe i zwolnienia w podatku od nieruchomości to jest 5 do 6 mld złotych rocznie. To na pewno za dużo. Cały szereg tych zwolnień jest absolutnie nieuzasadniony, zwłaszcza, że sam samorząd także daje swoje ulgi, które też wynoszą między 2 i 3 mld zł rocznie" - powiedział Porawski.

Czytaj też:  Samorządy chcą dopłat do dotacji na zadanie zlecone

Porawski krytykuje także rządowe propozycje dotyczące zmian w janosikowy. "Zmiany, które zostały w tej chwili zaproponowane przez rząd, urągają przyzwoitości. Związek Miast Polskich zaopiniował je negatywnie" - podkreślił.

Wskazał, że projekt nie rozwiązuje m.in. problemu księgowania wpłat na janosikowe. Obecnie wpłata do budżetu państwa na janosikowe jest wydatkiem jednostki samorządu terytorialnego, jego zdaniem powinna być dochodem ze znakiem ujemnym. Ma to istotne skutki dla określania limitów wydatków i ogranicza możliwość zaciągania kredytów. Postulat ten uwzględnia projekt poselski przygotowany przez samorządowców z Mazowsza (największego płatnika janosikowego). Z tego względu Porawski jako dużo korzystniejszy dla samorządu określił właśnie projekt poselski.

Przedstawiciel samorządowców skrytykował także rządową propozycję powiązanej z janosikowym dotacji drogowej.

"Chcemy, żeby zamiast dotacji, które daje się po uważaniu, wprowadzić algorytm, w którym ilość przekazanych pieniędzy byłaby z góry związana z ilością dróg, które dane województwo ma. Na tej zasadzie działała już kiedyś subwencja drogowa" - postulował Porawski. Jego zdaniem, kluczowe dla dobrego systemu finansów samorządów jest to, by działał on niezależnie od uznaniowości.

"Ministerstwo Finansów wyznaje zasadę, że samorządy nie mogą dostać nic więcej niż mają w tej chwili. Nie bierze przy tym pod uwagę, że samorząd stracił w tym czasie wskutek dekoniunktury i ulg w PIT" - ocenia Porawski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Tommy, 2014-09-24 12:24:43

  Jedynym rozwiazaniem zdaje sie autonomia gospodarcza i fiskalna wojewodztw
 • on, 2014-09-24 10:52:43

  rząd nakłada coraz to nowe obowiązki na samorządy, a kasy nie przybywa. Ustalić jakiś sensowny podział PIT-ów i CIT-ów między rządem a samorządami i tyle. Taa inwestorzy oczekują specjalnych stref ze zwolnieniami od podatków na 10 lat, by potem uciec tam gdzie taniej i w rezultacie prawie nic nie za...płacić.  rozwiń
 • Roza, 2014-09-23 15:42:56

  najłatwiej sięgać do kieszeni mieszkańców, a może tak postarać się o inwestorów na terenie gminy ? Z tego powinni być rozliczani samorządowcy