PARTNER PORTALU
 • BGK

Poręba: Gmina bez pieniędzy, nauczyciele bez wypłat

 • AW/PAP    26 listopada 2015 - 07:09
Poręba: Gmina bez pieniędzy, nauczyciele bez wypłat
Burmistrz rozkładał ręce i twierdził, że nie jest w stanie zebrać funduszy na wypłaty (fot.fotolia)

Pracownicy szkół w podzawierciańskiej gminie Poręba zapowiadają skierowanie do sądu pracy pozwów przeciw samorządowi, gdyż w listopadzie nie dostali wynagrodzeń. Gmina odpowiada, że nie ma w tym roku środków ani możliwości zaciągnięcia zobowiązań na ten cel.
O skierowanym do burmistrza 19 listopada piśmie z żądaniem wypłaty zaległych wynagrodzeń poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność. Przewodnicząca oświatowej "S" w powiecie zawierciańskim Anna Gacek przekazała, że dany gminie tygodniowy termin na odpowiedź minie w poniedziałek; wtedy planowana jest demonstracja przed siedzibą samorządu.

Listopad i grudzie bez wypłaty

W listopadzie pracownicy wszystkich szkół w Porębie nie otrzymali wynagrodzeń. Oświatowa "S" z powiatu wezwała burmistrza gminy do przekazania w terminie siedmiu dni środków na wypłatę zaległych pensji. Potem pracownicy mają kierować pozwy do sądu pracy - z pomocą związkowych prawników.

Przedstawicielka "S" wyjaśniła, że pensji nie otrzymali pracownicy Miejskiego Zespołu Szkół nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Porębie. Zanim związkowcy skierowali do burmistrza wezwanie do wypłaty zaległych wynagrodzeń, kilkakrotnie spotkali się z nim w tej sprawie.

"Burmistrz rozkładał ręce i twierdził, że nie jest w stanie zebrać funduszy na wypłaty. Poinformował, że zaległości w wynagrodzeniach ureguluje dopiero w styczniu, bo wtedy resort edukacji prześle do gminy pierwszą transzę subwencji oświatowej na 2016 r." - przekazała Gacek.

Przedstawiciele oświatowej "S" podkreślają, że niewypłacanie pensji nauczycielom i pracownikom szkół narusza m.in. Kodeks pracy i Kartę Nauczyciela. Przypominają też, że ustawa o samorządzie gminnym precyzuje obowiązki gmin w zakresie edukacji. Co roku z resortu edukacji na konta gmin wpływają subwencje oświatowe. Z tych pieniędzy gminy są zobowiązane zabezpieczyć pensje nauczycieli i koszty utrzymania infrastruktury szkolnej.

Budżet gminy świeci pustkami

Przedstawicielka "S" dodała, że sprawa w Porębie wiąże się z budżetem uchwalonym tam zaraz po wyborach, w listopadzie ub.r. "Ten budżet już był okrojony na oświacie. Poszły pisma do szkół, że będzie brakowało pieniędzy" - zaznaczyła.

"Dyrekcja (największej ze szkół w gminie - PAP) monitowała, że zaproponowany budżet nie starczy na płace, nie mówiąc o innych rzeczach. Co miesiąc takie pisma były wysyłane do burmistrza. () Dyrekcja i nauczyciele na wiele rzeczy się godzili, bo mają zmniejszone dodatki funkcyjne i w ogóle nie mają dodatków motywacyjnych. Poza tym jeszcze od 2013 r. nie w pełni zostały przelane fundusze na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych" - wymieniła Gacek.

W środę (25 listopada) po południu stanowisko ws. finansowania oświaty opublikowały na swojej stronie internetowej władze gminy. Wykazały w nim m.in., że do końca października wydały na ten cel 5,9 mln zł, z tego 3,9 mln zł całej tegorocznej subwencji oświatowej.

"W obecnej sytuacji finansowej naszego miasta nie ma możliwości przesunięcia planu finansowego z budżetu () na wynagrodzenia i pochodne dla pracowników szkół, ponieważ w budżecie gminy nie ma wolnych środków na dokonanie takich przesunięć. Budżet (...) został ułożony w oparciu o realne dochody. Dyrektorzy szkół już w miesiącu lutym byli informowani, że budżety szkół nie będą w ciągu roku zwiększane, ponieważ brakuje realnych wpływów do UM Poręba i muszą tak dysponować środkami, aby zapewnić ciągłość wynagrodzeń do końca roku" - napisał burmistrz gminy Ryszard Spyra.×
KOMENTARZE (8)

 • ania506, 2015-12-01 17:07:24

  Do XYZ: zamykanie szkół nie ma nic do tego , że każda osoba za wykonaną pracę powinna mieć zapłacone , nie zważając jaki wykonuje zawód .
 • XYZ, 2015-11-28 07:31:59

  zaraz po objeciu przez burmistrza stanowiska apelowal on, iz bedzie taki problem, ze zabraknie pieniedzy. Sensowne byloby zamkniecie dwoch szkol o co burmistrz postulowal.....pewnie nauczyciele wraz z dyrekcja pamietaja jakie wowczas zrobili przedstawienie wiec teraz nie moga miec pretensji. Moze Ci... co wowczas tak bardzo protestowali przeciwko zamknieciu szkoty na Dziechciarzach i Kierszuli tetaz sie zrzuca na zalegle pensje?  rozwiń
 • anty urzędnik , 2015-11-27 02:02:26

  Zacznie się wielkie bankructwo, najpierw samorządów, potem pewnie Państwa, co za ludzie. Ale na prywaciarzy to nie macie co liczyć, bo my już myślimy jak zabezpieczyć się przed kradzieżą naszych oszczędności:) Także zostaniecie w (...).e sami.