PARTNER PORTALU
  • BGK

Poręczenia dla firm dzięki marszałkowi

  • AT    22 stycznia 2013 - 16:59
Poręczenia dla firm dzięki marszałkowi

W październiku 2012 r. podpisano na Mazowszu pierwszą w kraju umowę o współpracy w zakresie poręczania transakcji leasingowych. Umowa ma na celu zwiększenie dostępu do leasingu firmom z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i niesie za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorców.
Umowa ma na celu zwiększenie dostępu do leasingu firmom z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Korzyści dla przedsiębiorców:

- Obniżenie wymogu dotyczącego wysokości udziału własnego firmy. W obecnej sytuacji gospodarczej, przy istnieniu zatorów płatniczych, posiadanie środków pieniężnych ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania firm. Poprzez mniejsze wymogi w zakresie udziałów własnych przy inwestycji, więcej środków może zostać przeznaczonych na obrót;

- Udzielenie leasingu firmom z krótką historią działalności, w szczególności kiedy podmioty gospodarcze funkcjonują za krótko, aby w rozumieniu instytucji finansowanych wykazać się zweryfikowaną pozytywną historią kredytową, a firma jeszcze nie wypracowała majątku własnego, który mógłby służyć jako zabezpieczenie;

- Zwiększenie dostępności do transakcji, których przedmiotem finansowania są mniej standardowe inwestycje. Większość firm leasingowych chętnie finansuje typowe inwestycje - takie jak środki transportu, natomiast dużo trudniej jest uzyskać finansowanie na maszyny, urządzenia czy linie technologiczne, gdzie rynek wtórny jest ograniczony.

Podpisanie umowy było możliwe dzięki współpracy Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych z Bankowym Funduszem Leasingowym Spółka Akcyjna, działającym pod handlową nazwą PKO Leasing.

MRR postanowiło, że środki z RPO na pożyczki i poręczenia mogą być uruchomione wyłącznie na kredyty inwestycyjne których w Polsce było, i jest niewiele.

„Wypracowane przez Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych i PKO Leasing rozwiązanie finansowe to niewątpliwie dobra wiadomość dla mazowieckich przedsiębiorców. Jest to pierwsze tego typu narzędzie w kraju stosowane przez fundusze poręczeniowe. Dzięki niemu fundusze mogą więc liczyć na mniejsze ryzyko, a przedsiębiorcy na większe bezpieczeństwo" - podkreślił Wiesław Kołodziejski Sekretarz Rady do spraw Przedsiębiorczości.

Radę utworzyły największe samorządy gospodarcze Mazowsza: ZPWiM, MIRiP, BCC, PPG, a jej przewodniczącym jest marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

„Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku i dać firmom z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw nowe instrumenty finansowania inwestycji. Jest to szczególnie ważne dla firm, które w okresie spowolnienia gospodarczego stawiają na rozwój, ale borykają się z brakiem gotówki na inwestycje" - powiedział Paweł Pach, prezes zarządu PKO Leasing.

Zasady udzielania poręczeń opierają się o współpracę Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych z PKO Leasing.

Przedsiębiorca, który chce sfinansować inwestycję w formie leasingu, w szczególności w przypadku niewystarczającego kapitału na opłatę wstępną lub nietypowego przedmiotu inwestycji, może uzyskać zabezpieczenie w formie poręczenia. Przedsiębiorca przedstawiając wniosek o leasing, składa jednocześnie krótki wniosek o udzielenie poręczenia.

Dokumenty są składane w PKO Leasing. Po podjęciu przez PKO Leasing pozytywnej decyzji dotyczącej udzielenia zobowiązania, przekazuje on wniosek o udzielenie poręczenia wraz z dokumentacją uzupełniającą do Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Ten analizuje wniosek pod kątem oceny ryzyka poręczeniowego i na bazie tej oceny podejmuje ostateczną decyzję o udzieleniu poręczenia.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.