PARTNER PORTALU
  • BGK

Porozumienie w sprawie lokali wyborczych dla niepełnosprawnych

  • GK/kwrist.mswia.gov.pl    30 lipca 2011 - 20:25
Porozumienie w sprawie lokali wyborczych dla niepełnosprawnych

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia ministra infrastruktury o dostosowaniu lokali wyborczych do potrzeb niepełnosprawnych.
Zaproponowane rozwiązania w dużej mierze są odbiciem obowiązujących obecnie regulacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 31 lipca 2001 roku noszącego identyczny tytuł.

Wprowadzone zmiany dotyczą odpowiedniego oznakowania istniejących przeszkód szklanych, zapewnienia odpowiedniego oświetlenia oraz zastosowania przeciwpoślizgowych posadzek.

Czytaj też: Kontrola gminnych lokali wyborczych

Lokal wyborczy przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ma znajdować się na parterze budynku bez barier architektonicznych lub wyposażonego w podjazdy lub inne urządzenia umożliwiające samodzielne dotarcie do niego wyborcy poruszającemu się na wózku inwalidzkim.

Drzwi wejściowe powinny mieć szerokość w świetle co najmniej 0,9 m, a w przypadku zastosowania drzwi dwuskrzydłowych szerokość skrzydła zasadniczego nie może być mniejsza niż 0,9 m. Nie powinny również posiadać progów o wysokości przekraczającej 5 mm.

W lokalu wszystkie przezroczyste przeszkody – takie jak drzwi lub ściany – powinny być oznaczone na wysokości 0,8 – 1,2 m oraz 1,4 – 1,7 m przynajmniej dwoma pasami o szerokości 0,1 – 0,15 m barwami jednolitymi kontrastującymi z tłem.

Posadzki powinny posiadać nawierzchnię o właściwościach przeciwpoślizgowych. W lokalu musi zostać wyznaczone co najmniej jedno miejsce, zapewniające tajność głosowania. Jego rozmiary to: co najmniej 1,2 m szerokości i 1,2 m głębokości. Pisać w nim będzie można na dwóch wysokościach: 0,8 m i 1,1 m.

Zakątek ma być dodatkowo, obok górnego oświetlenia, wyposażony w źródło światła padające na miejsce, w którym będzie wypełniana karta do głosowania.

Urna wyborcza powinna mieć nie więcej niż 1 m wysokości.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 sierpnia tego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.