PARTNER PORTALU
  • BGK

Porozumienie w sprawie wskaźników zadłużenia

  • PAP    16 maja 2011 - 11:37
Porozumienie w sprawie wskaźników zadłużenia

Minister Michał Boni uważa, że do końca maja możliwe jest osiągnięcie porozumienia z samorządami w sprawie obostrzeń finansowych.
Decyzje w tej sprawie mogą zapaść w ciągu dwóch – czterech tygodni – poinformował „Dziennik Gazetę Prawną” w odpowiedzi na pytanie o to, co się stanie, jeżeli rząd nie dogada się z samorządami.

Czytaj też: Uciec przed Rostowskim

„Być może uda nam się porozumieć jeszcze przed posiedzeniem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządów pod koniec maja. Musimy dojść do porozumienia, jeżeli chcemy być wiarygodnym partnerem dla Komisji Europejskiej (...)” – dodał.

Michał Boni uważa, że kompromisem mogłoby być przyspieszenie wprowadzania zmian w sposobie liczenia dopuszczalnego poziomu zadłużenia samorządów.”(...) Limit będzie uzależniony od tzw. nadwyżki operacyjnej, czyli od tego, ile samorząd ma pieniędzy. Niech to rozwiązanie zacznie obowiązywać wcześniej – np. od 2013 roku. Część samorządowców już mówi, że się na to zgadza” – powiedział.

Zdaniem Boniego wiarygodność zobowiązań zawartych w samorządowych planach finansowych nie jest obecnie pewna.”Według ich (samorządów) wyliczeń przyrost deficytu w 2012 roku powinien być na poziomie między 1 mld a 1,5 mld zł.

Ministerstwo finansów sugeruje, że może to być nawet 8 mld zł, bo właśnie nie jest pewna wiarygodność zobowiązań (...)” – powiedział.

„Zdecydowanie bardziej rygorystycznie powinny być też traktowane wieloletnie plany finansowe samorządów (...) Samorządowcy mieliby np. obowiązek przekazywania planów do ministerstwa w określonym czasie. I potem, kiedy zostaną przyjęte nie powinno być wolno już nic zmieniać w tym, co dotyczy pierwszego roku” – powiedział.

Dodał, że wyliczenia samorządów pokazują, że zmiany pozwolą zaoszczędzić 0,4 proc. PKB w kluczowym 2012 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.