PARTNER PORTALU
  • BGK

Poseł i marszałek o tworzeniu metropolii na Śląsku

  • pt    28 września 2016 - 17:24
Poseł i marszałek o tworzeniu metropolii na Śląsku

Poseł Marek Wójcik podkreślił, że wystarczyło by rząd PiS przygotował rozporządzenia do obecnej ustawy związek metropolitalny mógłby rozpocząć działalność już od 1 stycznia 2017 roku (fot.slaskie.pl)

• Poseł Marek Wójcik oraz marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa skomentowali rządowy projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.
• Podkreślili, że przyjęty wczoraj przez rząd Beaty Szydło projekt jest w zdecydowanej większości kalką obecnie obowiązującej ustawy o powiecie metropolitalnym, uchwalonej w poprzedniej kadencji parlamentu.
• W takiej sytuacji rozpoczęcie prac legislacyjnych od nowa jest zupełnie bezcelowe i odwleka utworzenie metropolii na Śląsku o co najmniej rok.
Poseł Marek Wójcik podkreślił, że wystarczyło by rząd PiS przygotował rozporządzenia do obecnej ustawy związek metropolitalny mógłby rozpocząć działalność już od 1 stycznia 2017 roku.

- Dzięki temu na Śląsku zostałoby dodatkowych 250 milionów złotych wypracowanych w naszym regionie w ramach podatków dochodowych. Niestety korzystne dla naszego regionu rozwiązania stały się ofiarą politycznej gry PiS-u, który tworząc nowy projekt chce przypisać sobie zasługi w stworzeniu metropolii na Śląsku - mówił.

Czytaj też: Rząd przyjął projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim

Opóźnienie w tworzeniu metropolii, spowodowane przez obecny rząd, skrytykował również marszałek województwa śląskiego. Jego zdaniem nowa ustawa powiela dotychczasowe przepisy, a deklaracje polityków PiS, że przynosi nowe, korzystniejsze dla naszego regionu rozwiązania, jest nieporozumieniem i mamieniem wyborców.

„Większość rozwiązań zawartych w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie jest tożsama z tymi, które już znajdują się w obowiązującej ustawie o związkach metropolitalnych. Nie było potrzeby zmiany obowiązujących przepisów, żeby stworzyć metropolię na Śląsku” – powiedział ojciech Saługa.

Marek Wójcik, autor ustawy metropolitalnej przyjętej w poprzedniej kadencji, zauważył, że tam gdzie rząd zdecydował się na wprowadzenie zmian, wybrał rozwiązania niekorzystne.

Jego zdaniem odgórne powierzenie funkcji pełnomocnika do spraw utworzenia związku metropolitalnego prezydentowi miasta Katowice może utrudnić porozumienie z pozostałymi miastami, a wymóg by metropolia liczyła co najmniej 2 miliony mieszkańców może w praktyce okazać się nie do spełnienia.

„Całe zmieszanie wokół ustawy metropolitalnej służy tylko temu, aby Prawo i Sprawiedliwość mogło sobie przywłaszczyć temat tworzenia metropolii, a to jest po prostu nieuczciwe” - mówił poseł Wójcik i przypomniał, że przez ostatnie lata starano się budować jak najszerszą akceptację polityczna dla idei budowy metropolii na Śląsku. Przypomniał również, za uchwaloną w poprzedniej kadencji Sejmu ustawą o związkach głosowała PO, SLD Twój Ruch oraz wielu posłów niezależnych, posłowie PiS w większości wstrzymali się od głosu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • gadrangan, 2016-09-30 12:02:41

    Obecny podział Polski z 1999r, to bubel zaplanowany i w wyniku, którego metropolie ponad stan rozwijamy, a dalsze tereny i miasta kosztem metropolii dobijamy, bo widzimisię mając kasę widzi priorytety wokół siebie, znosi urzędy w terenie, bo metropolia jest w potrzebie. >>>>>&g...t;>>>>>>> Metropolia się rozwija z korzyścią dla ludzika mądrego, a zaścianek ma być skansenem dla człeka zubożałego, i o to chodzi, żeby z zadupia do Unii wyjeżdżali młodzi. Morał: zubożeją miasta, gminy i wioski a to celowe dzielenie Polski, kłócenie narodu, a jak się dokończy nie będzie odwrotu,  rozwiń
  • z Katowic, 2016-09-29 14:00:38

    Kochane platfuski Gdybyście dotrzymywali jakichkolwiek obietnic, to ustawa byłaby już wdrożona od kilku lat. Pomnóżcie sobie te 250 mln przez 8 lat waszego nieróbstwa i powiedzcie Ślązakom ile przez nie stracili. Teraz siedźcie grzecznie na tyłku i patrzcie, jak inni robią to, czego wy nie potrafi...liście zrobić przez dwie kadencje.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: