PARTNER PORTALU
  • BGK

Posiedzenie Sejmu. Prawo łowieckie i ustawa o finansowaniu mieszkań dla potrzebujących

  • PAP/KDS    7 lutego 2018 - 10:04
Posiedzenie Sejmu. Prawo łowieckie i ustawa o finansowaniu mieszkań dla potrzebujących
W środę (7.02) Sejm kontynuuje posiedzenie (fot. Facebook/Sejm Rzeczypospolitej Polskiej)

W środę (7.02) Sejm zajmie się m.in. projektem noweli Prawo łowieckie czy nowelizacją ustawy o finansowym wsparciu w tworzeniu lokali socjalnych, mieszkań chronionych czy noclegowni, schronisk dla bezdomnych.
Główny cel zmiany przepisów w Prawie łowieckim to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., który wskazał na niedostateczną ochronę praw właścicielskich w dotychczasowych przepisach. Chodziło o brak konsultacji z prywatnymi właścicielami gruntów podczas tworzenia obwodów łowieckich czy w czasie polowań na ich terenie.

We wtorek połączone sejmowe komisje: środowiska i rolnictwa przyjęły kilkanaście zmian do projektu noweli, rekomendowanych przez resort środowiska. Najważniejszą zmianą jest danie możliwości prywatnym właścicielom gruntów wyłączania swoich nieruchomości z obwodów łowieckich bez podawania przyczyny, na podstawie oświadczenia poświadczonego notarialnie. W pierwszej wersji projektu można było uzasadnić taką wolę wyznawaną religią czy światopoglądem, a ostateczną decyzję w tej sprawie miał podejmować sąd.

Zgodnie z przyjętą zmianą, wyłączenie nieruchomości z obwodu łowieckiego będzie miało swoje konsekwencje. Jeżeli tak się stanie, właściciel bądź użytkownik wieczysty nieruchomości nie będzie mógł żądać odszkodowań za szkody wyrządzone na jego ziemi przez zwierzynę łowną. Kolejna ze zmian zwiększa ze 100 do 150 metrów odległość od zabudowań mieszkalnych obszaru, na którym myśliwi będą mogli polować. Proponowane przepisy zwiększają również nadzór Ministerstwa Środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim.

Sejm będzie też kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji ustaw o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych, ogrzewalni i tymczasowych pomieszczeń, o ochronie praw lokatorów, o mieszkaniowym zasobie gminy, a także nad zmianami w Kodeksie cywilnym. Projekt zakłada, że gminy w latach 2019-2025 otrzymają 6 mld zł w ramach wsparcia dla tworzenia m.in. lokali socjalnych, noclegowni i schronisk dla bezdomnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.