Posłowie chcą kar dla urzędów za przewlekłe postępowania

500 zł za każdy dzień zwłoki - tak powinny być karane urzędy za spóźnienia w wydawaniu określonych decyzji administracyjnych - przekonywali w czwartek posłowie Twojego Ruchu. W Sejmie złożyli projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego w tej sprawie.
Posłowie chcą kar dla urzędów za przewlekłe postępowania
Poseł Łukasz Gibała (TR) na konferencji prasowej w Sejmie mówił, że obecnie podobny system kar działa w przypadku wydawania pozwoleń na budowę. "Do 2004 r. (wtedy wprowadzono kary za opóźnienia) wydawanie pozwoleń na budowę najczęściej się przeciągało, trwało dłużej niż ustawowe 65 dni, w chwili obecnej w 97 proc. przypadków pozwolenia na budowę są wydawane terminowo. Takie samo rozwiązanie proponujemy wprowadzić we wszystkich innych postępowaniach administracyjnych" - powiedział Gibała.

Zaznaczył, że na początku każdego miesiąca urząd wysyłałby do urzędu wyższej instancji metrykę prowadzonych spraw z informacją o terminie ich wszczęcia i w przypadkach nieterminowości niewynikających z przyczyn niezależnych, za każdy dzień zwłoki na urząd nakładana byłaby kara 500 zł.

Gibała ocenił, że opóźnienia w wydawaniu pozwoleń administracyjnych przez urzędników jest jedną z głównych patologii, która spowalnia działanie polskiej gospodarki.

TR zaapelował też do wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej o przedstawienie propozycji reform prowadzenia inwestycji drogowych. W liście skierowanym do Bieńkowskiej, partia apeluje o raport dotyczący m.in. stanu opóźnień w budowie dróg w Polsce. Pokreślono w nim, że klub poselski TR z uznaniem przyjął decyzję Bieńkowskiej ws. odwołania Lecha Witeckiego ze stanowiska szefa GDDKiA. Pod apelem podpisał się lider TR Janusz Palikot.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU