PARTNER PORTALU
  • BGK

Posłowie chcą kontroli komitetu konkursowego igrzysk

  • PAP    14 kwietnia 2014 - 14:55
Posłowie chcą kontroli komitetu konkursowego igrzysk

- Krakowscy posłowie PiS wystąpili do CBA z wnioskiem o objęcie kontrolą komitetu konkursowego ws. Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022. 12 kwietnia o rezygnacji z kierowania tym komitetem poinformowała posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak (PO).
ZAKTUALIZOWANA: "Chcemy, aby CBA prowadziło działalność kontrolną w tej sprawie, żeby nadzorowało działania komitetu, bo uważamy, że jest to jeden ze sposobów na zabezpieczenie pieniędzy publicznych, które na ten cel zostały przeznaczone" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom poseł Andrzej Duda (PiS).

Jak ocenił, sprawa organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie "zaczyna wyglądać bardzo ponuro", a funkcjonowanie komitetu konkursowego "wzbudza bardzo wiele wątpliwości". "Niektórzy głośno mówią w Krakowie, że tak naprawdę nie chodzi o to, żeby zorganizować igrzyska, ale o to, żeby rozgrabić pieniądze przeznaczone na promocję" - ocenił Duda.

Czytaj też:  Tusk: Mimo zamieszania nadal mamy szansę na organizację igrzysk

Według posła PiS Krzysztofa Szczerskiego, Kraków nie może być "małym Soczi, miejscem, gdzie idea olimpijska zostaje rozgrabiona przez układy biznesowe, towarzyskie i partyjne".

Szef małopolskiego PiS poseł Andrzej Adamczyk zaapelował o opublikowanie "białej księgi" dotychczasowych wydatków komitetu konkursowego i ujawnienie wszystkich zobowiązań przez niego zaciągniętych. Jego zdaniem, przyszły szef komitetu nie powinien być powiązany z Platformą Obywatelską.

Szef CBA Paweł Wojtunik pytany w poniedziałek rano w RMF FM, czy igrzyska olimpijskie w Krakowie budzą zainteresowanie CBA powiedział: "W przyszłości, jeżeli będą zbliżały się do realnego etapu przygotowań organizacyjnych, niewątpliwie tak będzie, ze względu na angażowane duże środki. Nie z uwagi na potencjalną korupcję, ale z uwagi na bezpieczeństwo środków finansowych".

Zgodnie z realizacją zapisu uchwały Rady Miasta Krakowa z 26 czerwca 2013 r. zostało utworzone stowarzyszenie "Komitet Konkursowy Kraków 2022", którego członkami założycielami są gmina miejska Kraków, miasto Zakopane oraz województwo małopolskie. Stowarzyszenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego 24 października 2013 r. Obecnie oprócz wymienionych członków założycieli Stowarzyszenie współtworzą: miasto Oświęcim, gminy Kościelisko oraz Bukowina Tatrzańska.

Premier Donald Tusk ocenił w niedzielę, że pomimo zamieszania związanego z rezygnacją Jagny Marczułajtis-Walczak nadal mamy spore szanse na organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r. "To byłaby naprawdę wspaniała rzecz" - podkreślił szef rządu.

Marczułajtis-Walczak poinformowała, że rezygnuje z kierowania komitetem z powodu "nagonki medialnej" na nią. Odnosząc się do doniesień mediów, że jej mąż miał namawiać dziennikarzy do przychylnych publikacji nt. organizacji zimowych igrzysk w Krakowie, oświadczyła, że jest jej przykro z powodu tej sytuacji, ale nie wiedziała o działaniach męża.

O prawo przeprowadzenia zimowych igrzysk w 2022 roku walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem zapadnie na sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------

Jeżeli igrzyska olimpijskie w Krakowie będą zbliżały się do realnego etapu, będziemy się nimi interesować, nie z uwagi na potencjalną korupcję, ale bezpieczeństwo środków finansowych, które związane są z takimi przedsięwzięciami - powiedział szef CBA Paweł Wojtunik.

KOMENTARZE (1)

  • rada, 2014-04-15 07:03:16

    Jeszcze niewiele się zaczęło a już pisowscy nieudaczniki rozrabiają.Jakaś dziennikarzyna aby zaistnieć w mediach wymyślił podobno korupcję nie myśląc ,że zniszczy ideę.Pismaki tak mają ,że dla pieniędzy własnych rodziców sprzedają.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: