PARTNER PORTALU
  • BGK

Posłowie chcą ograniczyć opłaty za żłobki

  • AW    23 marca 2012 - 19:45
Posłowie chcą ograniczyć opłaty za żłobki

Posłowie z klubu Solidarnej Polski wnieśli do Laski Marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Projekt zakłada wprowadzenie dodatkowego zapisu w art. 58 mówiącego, że wysokość opłaty w żłobkach nie może być wyższa niż 15 proc. najniższego wynagrodzenia za pracę.
Nowelizowana ustawa wprowadziła na początku ubiegłego roku obowiązek tworzenia przez samorządy miejsc opieki nad dziećmi do lat 3. Wiele samorządów w Polsce, z powodu niewystarczających środków przyznanych z budżetu państwa zostało zmuszonych do podwyżek opłat za pobyt dziecka w żłobku lub w klubie dziecięcym.

Czytaj też: Droższe opłaty w poznańskich żłobkach

Decyzję o wysokości opłat za publiczne żłobki, określa rada gminy w drodze uchwały. Proponowana nowelizacja ustawy, wprowadza na samorządy obowiązek określenia wysokości opłat za żłobki, jednak nie mogą być one wyższe niż 15 proc. najniższego wynagrodzenia za pracę.

- Przyczyną takiego rozwiązania jest zahamowanie rosnących cen żłobków i klubów dziecięcych w Polsce, które w niektórych przypadkach wynoszą nawet 22 proc. najniższego wynagrodzenia za pracę - uzasadniają posłowie propozycję zmian w ustawie.

Posłowie zauważają, że samorządy niechętnie godzą się na stosowanie zwolnień i bonifikat, ponieważ muszą liczyć się z tym, że koszty funkcjonowania placówki będą musieli pokryć z budżetu gminy. Dlatego też stosują bardzo wysokie kryterium, które ma na celu ograniczenie liczby rodzin, którym przysługiwałoby obniżenie opłat za korzystanie ze żłobka - czytamy dalej w uzasadnieniu poselskiego projektu.

Czytaj też: Co z tą żłobkową obsesją?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.