PARTNER PORTALU
  • BGK

Posłowie PiS: w budżecie państwa zapisano środki na inwestycje w okręgu kalisko-leszczyńskim

  • PAP/JS    22 stycznia 2018 - 22:11
Posłowie PiS: w budżecie państwa zapisano środki na inwestycje w okręgu kalisko-leszczyńskim
Panorama Kalisza (fot. Shutterstock)

Konserwacja zabytku archeologicznego na Rynku Głównym w Kaliszu czy utworzenie Kontenerów Kultury w Lesznie - to niektóre z inwestycji w okręgu kalisko-leszczyńskim, które sfinansowane mają być z pieniędzy zapisanych w budżecie państwa na 2018 r. , o których mówili w Kaliszu posłowie PiS.
  • Poseł Tadeusz Ławniczak poinformował, że na rewitalizację dworca kolejowego w Nowych Skalmierzycach wyasygnowano w budżecie państwa 1 mln zł przy wsparciu samorządu kwotą w wysokości 3,5 mln zł.
  • Za kwotę 200 tys. zł w Lesznie powstaną Kontenery Kultury - czyli miejsca spotkań młodych, przebudowa budynku Domu Seniora w Gostyniu pochłonie 200 tys. zł.

Sejm w połowie stycznia uchwalił ustawę budżetową, w ubiegłym tygodniu zaakceptował ją Senat.

O środkach z budżetu państwa na inwestycje w okręgu kalisko-leszczyńskim mówili na konferencji w Kaliszu posłowie PiS. "To jest pula, którą mogliśmy dodatkowo wykorzystać w ramach specjalnych poprawek budżetowych na nasz region" - powiedziała posłanka Joanna Lichocka.

Poinformowała, że 500 tys. trafi na konserwację zabytku archeologicznego na Głównym Rynku w Kaliszu, na budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Trębaczowie w gm. Perzów zaplanowano 500 tys. zł, remont elewacji kolegiaty w Choczu pochłonie 450 tys. zł, na konserwację zabytkowych polichromii z przełomu XVII/XVIII wieku w kościele w Grębaninie przeznaczono 400 tys. zł.

300 tys. zaplanowano na zadaszenie boiska Orlika w Rawiczu, 200 tys. zł trafi na termomodernizację Domu Parafialnego ze świetlicą terapeutyczną przy Parafii św. Mikołaja w Kaliszu, kolejne 200 tys. na budowę windy dla osób niepełnosprawnych w Kościele p.w. Opatrzności Bożej w Kaliszu.

Za kwotę 200 tys. zł w Lesznie powstaną Kontenery Kultury - czyli miejsca spotkań młodych, przebudowa budynku Domu Seniora w Gostyniu pochłonie 200 tys. zł, 50 tys. zaplanowano na budowę boiska szkolnego przy Szkole Podstawowej w Jerce w gm. Krzywiń i 50 tys. na rewitalizację wnętrz Sanktuarium Świętogórskiego w Gostyniu.

Poseł Tadeusz Ławniczak poinformował, że na rewitalizację dworca kolejowego w Nowych Skalmierzycach wyasygnowano w budżecie państwa 1 mln zł przy wsparciu samorządu kwotą w wysokości 3,5 mln zł. "50 tys. zł przeznaczyliśmy na opracowanie historyczne cmentarzy kaliskich, chodzi o inwentaryzację grobów na cmentarzach przy Rogatce w Kaliszu" - dodał Ławniczak.

Natomiast - jak dodał parlamentarzysta - 100 tys. zabezpieczono na opracowanie projektu budowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Kaliszu z docelową lokalizacją w Szczypiornie.

Poseł Piotr Kaleta powiedział, że w 2018 roku będzie obchodzony jubileusz 100-lecia powstania III LO im. M. Kopernika w Kaliszu i z tej okazji na modernizację wejścia do liceum zaplanowano 100 tys. zł. "Cieszę się, bo to będzie inwestycja bardzo potrzebna i oczekiwana" - powiedział Kaleta.

Poinformował także o zakupie ze środków budżetu państwa nowoczesnej karetki pogotowia dla kaliskiego szpitala za 300 tys. zł. "To jest inwestycja, która bardzo przyda się Kaliszowi, bo wiemy, że ten sprzęt ratujący życie jest w opłakany stanie" - ocenił.

Lichocka oceniła, że budżet kraju na 2018 r. jest bezpieczny i solidarnościowy i został tak zbudowany, żeby "wszystkie sukcesy polityki gospodarczej były przekładane również na politykę społeczną". Według niej, "to będzie największy budżet także dla służby zdrowia od 1989 roku, bo będzie wynosił 97 mld złotych, zwiększony o kolejne ponad 6 mld zł.". Zdaniem Lichockiej, jest to też "budżet, w którym pomoc społeczna i polityka prorodzinna będą miały bardzo duży zastrzyk pieniędzy".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.