PARTNER PORTALU
  • BGK

Posłowie przyjmą sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2012?

  • PAP    24 lipca 2013 - 13:21

Klub PO jest za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za 2012 r. i udzieleniem rządowi absolutorium - powiedziała w środę w Sejmie Krystyna Skowrońska (PO). Dodała, że budżet był realizowany w czasie globalnego kryzysu.
Sejm w środę zajął się sprawozdaniem komisji finansów dotyczącym wykonania budżetu państwa za 2012 r. oraz udzieleniem rządowi absolutorium.

"Klub PO będzie głosował za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu państwa za 2012 r. i za udzieleniem rządowi absolutorium" - podkreśliła posłanka PO. Przypomniała, że pozytywnie o wykonaniu ubiegłorocznego budżetu wypowiedziała się Najwyższa Izba Kontroli.

Jak mówiła Skowrońska, budżet za 2012 r. realizowano w warunkach pogarszającej się sytuacji gospodarczej w skali globalnej. "Tempo wzrostu światowej gospodarki obniżało się" - powiedziała, dodając, że polska gospodarka jest uzależniona od sytuacji w Unii Europejskiej, a w szczególności od gospodarki niemieckiej. Jej zdaniem należy podkreślać trudne warunki, w jakich rząd realizował budżet. Wskazała, że na to zwraca też uwagę NIK.

Posłanka PO przypomniała, że wzrost PKB w 2012 r. wyniósł 1,9 proc. "Polska jest liderem krajów, notujących wzrost PKB w czasie kryzysu" - zaznaczyła.

Skowrońska przypomniała, że rząd początkowo zakładał w projekcie budżetu na 2012 r. wzrost PKB na poziomie 2,5 proc. To oznacza - jak mówiła - że skala spowolnienia polskiej gospodarki była większa niż przewidywano. Nie było zapotrzebowania na nasze produkty za granicą w takiej skali, w jakiej mogliśmy je wytworzyć - powiedziała.

Czytaj też: Ocena działań Rostowskiego dzieli polityków

Dodała, że - mimo tych trudnych warunków - rząd w ubiegłym roku zdecydował się na podwyżkę dla służb mundurowych, w tym m.in. wojska, policji i straży pożarnej. Przeznaczono też więcej środków na oświatę, w tym na wynagrodzenia dla nauczycieli. W 2012 r. na szkolnictwo wyższe wydano 12,4 mld zł, na kulturę - ok. 3 mld zł, a na zdrowie, z wyłączeniem Narodowego Funduszu Zdrowia - 4,1 mld zł - powiedziała.

Skowrońska mówiła również o długu publicznym na koniec 2012 r. Oceniła, że pierwszy raz od 2007 r. spadła relacja długu publicznego do PKB i wyniosła 52 proc. "Poziom zadłużenia w relacji do PKB jest niższy niż w większości krajów europejskich" - podkreśliła.

Zgodnie ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2012 r. przyjętym przez rząd pod koniec maja br., dochody budżetu państwa wyniosły 287 mld 595 mln 114 tys. zł, a wydatki sięgnęły 318 mld 1 mln 861 tys. zł. W efekcie deficyt budżetu państwa wyniósł 30 mld 406 mln 746 tys. zł.

Klub PSL będzie głosował za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za 2012 r. i udzieleniem rządowi absolutorium - powiedział w środę w Sejmie Jan Łopata (PSL). Dodał, że ubiegłoroczny wzrost PKB daje nadzieję na modernizację Polski.

Z kolei zdaniem PIS, budżet za 2012 r. to element błędnej polityki finansowej, która doprowadziła do nowelizacji budżetu - oceniła w Sejmie posłanka PiS Beata Szydło. Dodała, że rząd doprowadził do katastrofy finansów publicznych.

Szydło podczas środowej debaty nad wykonaniem budżetu za 2012 rok zapowiedziała, że jej klub nie poprze sprawozdania i będzie głosował przeciw udzieleniu rządowi absolutorium.

Oceniła, że Platforma przytaczając dane makroekonomiczne, przyznaje się do porażki. "Wiecie doskonale, że gdybyście prowadzili inną politykę gospodarczą, finansową i budżetową, a nie koncentrowali się na kreatywnej polityce budżetowej, która zbankrutowała (...), to bylibyśmy w zupełnie innym miejscu" - podkreśliła.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.