PARTNER PORTALU
  • BGK

Posłowie za mniejszymi obciążeniami dla powiatów

  • PAP/em    23 września 2015 - 19:45
Posłowie za mniejszymi obciążeniami dla powiatów

Wszystkie kluby zapowiedziały, że poprą projekt nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (fot. fotolia)

Marszałkowie województwa, a nie jak do tej pory starostowie, będą naliczać i egzekwować opłaty wynikające wyłączania gruntów z produkcji - zakłada projekt noweli o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który w środę (23 września) poparły w Sejmie wszystkie kluby parlamentarne.
Sprawozdawca sejmowych komisji rolnictwa i samorządu terytorialnego posłanka Katarzyna Pępek (PO) przypomniała podczas drugiego czytania projektu w Sejmie, że inicjatywa zmiany prawa powstała na bazie stanowisk Konwentu Marszałków Województw RP i Związku Powiatów Polskich.

Zwróciła uwagę, że w obecnych przepisach, właściwym organem do spraw ochrony gruntów rolnych i leśnych jest starosta. Starosta nalicza i jest zobowiązany do egzekwowania należności i opłat z tytułu wyłączania gruntów z produkcji. Prowadzi on też rachunek bankowy, na którym gromadzone są te środki, a następnie przekazuje je dysponentowi, czyli samorządowi województwa.

Marszałek odpowie za egzekucję należności

"Proponowana zmiana pozwoli uniknąć kosztów po stronie starostów. Pieniądze będą gromadzone przez samorząd województwa, gdzie są rozdysponowane. Po zmianach to marszałek województwa będzie wierzycielem należności; ustawa nakłada na niego uprawnienie egzekucji należności" - tłumaczyła posłanka.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Podczas wystąpień, wszystkie kluby zapowiedziały, że poprą projekt nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Głosowany ma być w piątek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.