PARTNER PORTALU
  • BGK

Posłowie zwiększyli pożyczki dla samorządów

  • AT    13 września 2013 - 13:15
Posłowie zwiększyli pożyczki dla samorządów

Posłowie niemal jednomyślnie przegłosowali poprawkę do ustawy budżetowej, która zwiększa pulę środków na pożyczki dla samorządów. Daje to Mazowszu możliwość zaciągnięcia z budżetu państwa pożyczki na spłatę ostatnich rat „janosikowego".
- Dobrze, że nie zostaliśmy sami, ale zachowam umiarkowany optymizm, bo podjęta dziś decyzja nie rozwiązuje problemu. Chciałbym, żeby posłowie pamiętali o tym, że jak najszybciej należy zmienić przepisy dotyczące „janosikowego", aby sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy nie powtórzyła się ani u nas, ani w innym samorządzie. Póki co w naszym przypadku konieczne będą dalsze oszczędności - podsumował marszałek Adam Struzik.

O poprawkę do ustawy budżetowej wnioskował 11 września 2013 r. klub parlamentarny PSL. Choć Ministerstwo Finansów nie rekomendowało tej zmiany, podczas obrad plenarnych poprawka została przegłosowana - było 272 głosów za, 38 osób wstrzymało się, a co ważne - z obecnych na sali posłów nikt nie był przeciw.

Czytaj też: Mazowsze wystąpi o pożyczkę na janosikowe

Wprowadzone zmiany zwiększają o 220 mln zł pulę środków na pożyczki dla samorządów. Takiej kwoty brakuje Mazowszu do spłacenia ostatnich czterech rat „janosikowego". Mazowsze nie ma fizycznie pieniędzy, ponieważ wpływy z CIT w 2013 r. w województwie mazowieckim (tak, jak i w kraju) są drastycznie niskie. Według prognoz w budżecie Mazowsza będzie 350 mln zł mniej niż zakładał pierwotny plan, opracowywany na podstawie wskaźników Ministerstwa Finansów.

Czytaj też: Sejm znowelizował budżet na 2013 r.

Mimo drastycznego załamania dochodów, Mazowsze nie dostało dotychczas szansy dostosowania wysokości tegorocznego „janosikowego" do obecnych realiów. Co miesiąc - niezależnie od wpływów - wpłaca na rzecz innych regionów 55 mln zł. Tymczasem bywają miesiące, gdy dochodów z CIT jest dużo mniej (np. w czerwcu było to tylko 11,9 mln zł).

Zarząd województwa dokonywał w tym roku kolejnych oszczędności. Do ubiegłorocznych 15-procentowych cięć w jednostkach mu podległych doszły tegoroczne 10-procentowe. Poza tym zamrożono wiele inwestycji, a realizację innych rozłożono na lata. W ten sposób udało się wygospodarować 110 mln zł. Mimo to na ostatnio wpłacane raty „janosikowego" przeznaczone były już pieniądze z zaciągniętego w rachunku bieżącym kredytu na 200 mln zł.

Czytaj też: Beneficjenci janosikowego też chcą jego zmian

Dzisiejsza zmiana ustawy budżetowej otwiera Mazowszu drogę do wzięcia pożyczki z budżetu państwa. Niestety, województwo nie ma już możliwości brania kredytów komercyjnych, ponieważ przekroczyłoby próg ostrożnościowy (w tej chwili jest on na poziomie prawie 58 proc.).

- Trzeba jednak pamiętać, że są to jedynie doraźne działania ratunkowe. Już dziś wiadomo, że przyszłoroczna sytuacja Mazowsza nie będzie lepsza. W 2014 r. „janosikowe" wyniesie bowiem 649 mln zł, a nie wiadomo, jakie będą wpływy z CIT-u. Tylko zmiana ustawy o subwencji regionalnej może zagwarantować stabilność budżetowi województwa na kolejne lata. Niezbędne jest podjęcie prac nad zmianami w ustawie przez ministerstwo finansów i parlament - przypomina marszałek Adam Struzik.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Chełmianin N, 2013-09-15 20:31:04

    Posłowie w Sejmie nacisnęli wskazany guzik z czego jest zadowolony Pan Adam Struzik. Kredyt się weźmie i dalej rządzić się będzie, bo taki dobry Janosik jest ceniony wszędzie.