PARTNER PORTALU
 • BGK

Postęp w sprawie praw jazdy dla niesłyszących

 • PAP    21 września 2011 - 12:14
Postęp w sprawie praw jazdy dla niesłyszących

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że do konsultacji społecznych trafił projekt zmieniający przepisy dotyczące praw jazdy dla niesłyszących.
Chodzi o wycofanie zapisu uniemożliwiającego im ubieganie się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Czytaj też: Nie słyszysz, nie pojedziesz

Zmiany przepisów domagało się środowisko osób niesłyszących, m.in. Polski Związek Głuchych. Sprawa dotyczy obowiązującego od lipca rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

Według Piotra Kowalskiego z łódzkiego oddziału PZG, wprowadzono tam zapis zobowiązujący lekarza do przeprowadzenia testu słuchu w ten sposób, że lekarz stojąc trzy metry od badanego, szepcze słowa i trzeba je zrozumieć. Jego zdaniem, wykluczyło to dużą liczbę osób z możliwości ubiegania się o prawo jazdy.

Kopacz poinformowała, że w nowelizacji rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, zapisano, że niesłyszący nie będą poddawani badaniom audiometrycznym. Nie będą mieli także obowiązku umieszczania na samochodach specjalnych znaczków, informujących o wadzie słuchu kierowcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • warszawianka, 2011-09-21 14:52:31

  "testu słuchu w ten sposób, że lekarz stojąc trzy metry od badanego, szepcze słowa i trzeba je zrozumieć." - ja nie mam problemów ze słuchem ale mam wątpliwość czy szept bym zrozumiała z takiej odległości... poza tym zależy też jaką dykcję ma lekarz itp. Natomiast druga sprawa - jak kt...oś kieruje pojazdem to raczej jest na drodze gdzie jest bardzo głośno: szum aut, karetka, straż, czy policja na sygnale są głośne jak nie wiem co - więc czy ktoś słyszy szept jest tu chyba nie istotne...  rozwiń
 • ON, 2011-09-21 13:07:44

  "zapisano, że niesłyszący będą poddawani badaniom audiometrycznym" No chyba nie będzie poddawana takim badaniom?
 • gluchy, 2011-09-21 12:39:11

  No wreszcie ważniaki ruszyły głową. Wstyd, wstyd!!!!!!