PARTNER PORTALU
  • BGK

Poszkodowani w nawałnicach będą zwolnieni z podatku od darowizn?

  • PAP/JS    21 sierpnia 2017 - 18:40
Poszkodowani w nawałnicach będą zwolnieni z podatku od darowizn?
Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników opublikowano na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. (fot.mf.gov.pl)

Podatek od darowizn dla poszkodowanych w nawałnicach nie będzie pobierany przez dwa lata licząc od 12 sierpnia br. - wynika z projektu rozporządzenia przekazanego przez Ministerstwo Finansów do uzgodnień międzyresortowych.




• Z informacji przekazanych przez Pawła Jurka z biura prasowego resortu finansów wynika, że niektóre darowizny mogą korzystać ze zwolnienia bez względu na rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku bądź jego brak.

• "Polskie przepisy jasno wskazują, że każdy może przekazać niespokrewnionej osobie/rodzinie nieopodatkowaną darowiznę do kwoty 4902 zł. Kwota ta dotyczy każdej osoby, a zatem, gdy mamy do czynienia z wieloosobową rodziną kwotę należy pomnożyć przez liczbę jej członków" - poinformował Paweł Jurek.

Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników opublikowano na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

"Z uwagi na nawałnice, które przeszły nad Polską w sierpniu 2017 r., kierując się uzasadnionym interesem publicznym, jak również ważnym interesem podatników minister właściwy do spraw finansów publicznych, na podstawie ww. delegacji, postanowił zaniechać w całości poboru podatku od spadków i darowizn od podatników poszkodowanych na obszarach najbardziej dotkniętych skutkami żywiołu" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Wskazano, że szczegółowy wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych znajduje się w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 17 sierpnia 2017 r.

"Poszkodowani w wyniku działania żywiołu na terenie gmin wyszczególnionych w ww. rozporządzeniu, jak również podatnicy będący małżonkami, zstępnymi i wstępnymi osób, które zginęły w wyniku tego żywiołu, nie będą zobligowani do zapłaty podatku z tytułu nabycia przez nich rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy o wartości przekraczającej kwoty określone w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn" - napisano.

"Rozporządzenie ma zastosowanie do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez okres 24 miesięcy począwszy od dnia 12 sierpnia 2017 r." - dodano. Resort finansów zaznaczył, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Ministerstwo Finansów 21 sierpnia przesłało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od spadków i darowizn od niektórych podatników. Ministerstwo Finansów oczekuje na ewentualne opinie resortów do 22 sierpnia, po czym niezwłocznie planowane jest podpisanie rozporządzenia przez Ministra Rozwoju i Finansów.

Z informacji przekazanych przez Pawła Jurka z biura prasowego resortu finansów wynika, że niektóre darowizny mogą korzystać ze zwolnienia bez względu na rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku bądź jego brak.

"Polskie przepisy jasno wskazują, że każdy może przekazać niespokrewnionej osobie/rodzinie nieopodatkowaną darowiznę do kwoty 4902 zł. Kwota ta dotyczy każdej osoby, a zatem, gdy mamy do czynienia z wieloosobową rodziną kwotę należy pomnożyć przez liczbę jej członków" - poinformował Paweł Jurek. "W zdecydowanej większości przypadków pomoc w postaci darowizn jest zatem zwolniona z podatku" - ocenił.

Przyznał, że w niektórych sytuacjach kwoty nieopodatkowanej darowizny mogą zostać jednak przekroczone. "Wówczas możliwe jest nawet całkowite umorzenie należnego podatku. Pozwalają na to przepisy, a decyzję o umorzeniu za zgodą właściwego wójta, burmistrza, bądź prezydenta, podejmuje naczelnik urzędu skarbowego. Ewentualne dochody z darowizn są bowiem dochodami gmin" - wyjaśnił.

"Decyzje podejmowane są w każdej sprawie indywidualnie w oparciu o analizę konkretnej sytuacji" - dodał Paweł Jurek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.