PARTNER PORTALU
 • BGK

Potrzeba modernizacji systemu samorządowego

 • PAP    18 lutego 2013 - 17:28
Potrzeba modernizacji systemu samorządowego

Były premier Jerzy Buzek (PO) ocenił, że 15 lat istnienia powiatów w Polsce można uznać za sukces. Zaznaczył, że jest za modernizowaniem systemu samorządowego, ale bez rewolucji. Dodał, że wiele szkód przyniosło ograniczanie środków dla samorządów powiatowych.
"Ostatnie 15 lat to wielki sukces samorządu powiatowego. Często mówi się o tym, że samorządy powiatowe są niepotrzebne. Najpierw zabiera się im pieniądze, zabiera się kompetencje, a potem się mówi, że są niepotrzebne" - mówił Buzek na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie. Za czasów, gdy Buzek kierował rządem (w l. 1997-2001), wprowadzona została reforma m.in. ustanawiająca powiaty.

Buzek był wśród uczestników zorganizowanej w poniedziałek w gmachu Sejmu przez sejmową komisję samorządu konferencji "Od przeszłości do przyszłości ustroju samorządu powiatowego", na której podsumowywano 15 lat powiatów w Polsce.

Czytaj też:  Raport Hausnera: rozwój samorządów przypomina stan chorobowy

B. premier, obecnie europoseł PO przekonywał, że społeczności 80-100-tysięczne zadecydowały o sile Finlandii, a 20 lat sukcesów firmy Nokia opierało się właśnie na miejscowościach o takiej wielkości.

Buzek zaznaczył, że zabranie samorządom niektórych funduszy "przyniosło wiele szkód". Jego zdaniem należy wyposażyć samorządy powiatowe "w szczególne możliwości rozwojowe", co umożliwi tworzenie przedsięwzięć prorozwojowych czy gospodarczych.

Podkreślił, że w 2001 r. jako premier rządu mniejszościowego chciał doprowadzić do zdecentralizowania finansów publicznych i dofinansowania powiatów, jednak reforma została zatrzymana przez weto ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Czytaj też:  By samorządność nie stała się fikcją

"Powróćmy do pewnych poprzednich rozwiązań i modernizujmy samorządy" - postulował. Podkreślił, że jego "hasło to nie rewolucja, nie tworzenie nowego systemu samorządowego, tylko stopniowa ewolucja, a przede wszystkim modernizacja tego, co wymaga dzisiaj zmodernizowania".

B. premier podsumowując 15 lat działania powiatów ocenił też, że szwankuje współpraca miast średniej wielkości, które najczęściej są stolicami powiatu, ze starostą i z radą powiatu. "Na poziomie powiatu gminy nie współpracują ze sobą i z powiatem w sposób właściwy (...). To pozbawia nas istotnej wartości dodanej" - podkreślił. Jego zdaniem dochodzi w tym wypadku do niezdrowej konkurencji, wyrywania sobie niewielkich środków finansowych albo do osobistych animozji.

Szef sejmowej komisji samorządu terytorialnego Piotr Zgorzelski (PSL) podkreślił na konferencji prasowej, że on sam - podobnie jak Jerzy Buzek - jest zwolennikiem istnienia powiatów, bo "przez ich funkcjonowanie domyka się katalog usług, jaki samorząd oferuje mieszkańcom".

Podobne stanowisko w wystąpieniu podczas konferencji "Od przeszłości do przyszłości ustroju samorządu powiatowego" zajął prof. Jerzy Regulski. "Powiaty są i powinny być, natomiast w wyniku zmian, które nastąpiły w Polsce, trzeba się poważnie zastanowić, co trzeba naprawić, co zmodyfikować, by powiaty wykonywały swoje zadania jeszcze lepiej" - zaznaczył.×
KOMENTARZE (14)

 • mieszkanka.., 2013-02-24 17:34:05

  Najwyższy czas zabrać się za małe gminy w których nieźle pleni się korupcja i słowo "samorządzenie" rozumieją jako rządzenie bez jakiejkolwiek współpracy ze zwykłymi obywatelami/mieszkańcami. Lokalne elity ukształtowane od dwóch dekad będą zajadle bronić "swoich małych ojczyzn" b...o wiedzą, że na tym poziomie (małych wsi i miasteczek) to jest prawdziwe eldorado (Ranczo Wilkowyje często zostaje w tyle pod tym względem...) Czas na zmiany !  rozwiń
 • Teofil, 2013-02-23 21:14:52

  Jak ktoś chce ZAWSZE zobaczy !
 • pistacja, 2013-02-23 19:58:31

  czy to możliwe, że wczoraj było to widac?mnie sie wydaje, ze widzialam