PARTNER PORTALU
 • BGK

Potrzebne zmiany na mapie administracyjnej

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    21 lipca 2010 - 08:16
Potrzebne zmiany na mapie administracyjnej

Czy regiony metropolitalne i miejskie staną się nowymi jednostkami samorządowymi? Samorządowcy proszą o pomoc prezydenta.
Unia Metropolii Polskich wystąpiła do Bronisława Komorowskiego, prezydenta elekta, z propozycją podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie dostosowania administracji terytorialnej do metropolizującej się gospodarki oraz wyzwań rozwojowych – podaje „Rzeczpospolita”.

Byłaby to ustawa matka stanowiąca podstawę do optymalizowania podziału zadań między regiony metropolitalne i miejskie a województwa i gminy.

W następstwie oprócz gmin, powiatów i województw pojawiłyby się na mapie administracyjnej kraju nowe jednostki samorządowe – 12 regionów metropolitalnych i 21 regionów miejskich.

Inicjatywa ta, zdaniem prezydentów wielkich miast, powinna wejść w życie w 2011 r. W kolejnym powstałby projekt standaryzacji zadań jednostek samorządowych oraz projekt nowego systemu finansowania tych zadań. W następnym, czyli 2013 r., proponowane reformy weszłyby w życie. Demokratyczne wybory do rad nowych jednostek odbyłyby się w 2014 r.

Prace nad projektem ustawy metropolitalnej trwają już od ponad dziesięciu lat. Rząd Donalda Tuska zajął się energicznie problemami metropolii. W ramach MSWiA powołano zespół pod kierownictwem prof. Michała Kuleszy, który doprowadził dwa lata temu do opracowania projektu ustawy o rozwoju miast, centrach rozwoju regionalnego i obszarach metropolitalnych. Jednak mimo dalszych prac nie spełnił on oczekiwań Unii Metropolii Polskich i nie został skierowany na posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • NiT, 2010-07-21 22:32:42

  Bzdura. To podział na bogate i rozwinięte metropolie i biedne zacofane peryferie. Eugeniusz Kwiatkowski przewraca się w grobie. A tak na marginesie: najbardziej prestiżowa i najlepsza uczelnia techniczna świata MIT, oraz Uniwersytet Harvarda są w Cambridge (Massachusetts) w 100 tysięcznym miast...eczku, trzykrotnie mniejszym od Radomia.  rozwiń
 • Emeryt, 2010-07-21 13:11:16

  Dobry pomysł ,pod warunkiem że zlikwiduje się powiaty i powstaną stare województwa .Chełmskie , Zamojskie itd.Nie słuchajcie Kuleszy ,a Dorna .On miał dobre pomysły ,co do zmniejszenia środków na administrację .
 • RON, 2010-07-21 09:02:53

  Ten pomysł może być realizowany, pod jednym wszakże i to żelaznym warunkiem: nie będzie to kosztowało podatników ani jednej złotówki więcej, niż obecnie kosztują samorządy!!!