Potrzebne zmiany na mapie administracyjnej

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 21-07-2010
  • drukuj
Czy regiony metropolitalne i miejskie staną się nowymi jednostkami samorządowymi? Samorządowcy proszą o pomoc prezydenta.
Potrzebne zmiany na mapie administracyjnej

Unia Metropolii Polskich wystąpiła do Bronisława Komorowskiego, prezydenta elekta, z propozycją podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie dostosowania administracji terytorialnej do metropolizującej się gospodarki oraz wyzwań rozwojowych – podaje „Rzeczpospolita”.

Byłaby to ustawa matka stanowiąca podstawę do optymalizowania podziału zadań między regiony metropolitalne i miejskie a województwa i gminy.

W następstwie oprócz gmin, powiatów i województw pojawiłyby się na mapie administracyjnej kraju nowe jednostki samorządowe – 12 regionów metropolitalnych i 21 regionów miejskich.

Inicjatywa ta, zdaniem prezydentów wielkich miast, powinna wejść w życie w 2011 r. W kolejnym powstałby projekt standaryzacji zadań jednostek samorządowych oraz projekt nowego systemu finansowania tych zadań. W następnym, czyli 2013 r., proponowane reformy weszłyby w życie. Demokratyczne wybory do rad nowych jednostek odbyłyby się w 2014 r.

Prace nad projektem ustawy metropolitalnej trwają już od ponad dziesięciu lat. Rząd Donalda Tuska zajął się energicznie problemami metropolii. W ramach MSWiA powołano zespół pod kierownictwem prof. Michała Kuleszy, który doprowadził dwa lata temu do opracowania projektu ustawy o rozwoju miast, centrach rozwoju regionalnego i obszarach metropolitalnych. Jednak mimo dalszych prac nie spełnił on oczekiwań Unii Metropolii Polskich i nie został skierowany na posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – podaje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Bzdura. To podział na bogate i rozwinięte metropolie i biedne zacofane peryferie. Eugeniusz Kwiatkowski przewraca się w grobie. A tak na marginesie: najbardziej prestiżowa i najlepsza uczelnia techniczna świata MIT, oraz Uniwersytet Harvarda są w Cambridge (Massachusetts) w 100 tysięcznym miast...eczku, trzykrotnie mniejszym od Radomia. rozwiń

NiT, 2010-07-21 22:32:42 odpowiedz

Dobry pomysł ,pod warunkiem że zlikwiduje się powiaty i powstaną stare województwa .Chełmskie , Zamojskie itd.Nie słuchajcie Kuleszy ,a Dorna .On miał dobre pomysły ,co do zmniejszenia środków na administrację .

Emeryt, 2010-07-21 13:11:16 odpowiedz

Ten pomysł może być realizowany, pod jednym wszakże i to żelaznym warunkiem: nie będzie to kosztowało podatników ani jednej złotówki więcej, niż obecnie kosztują samorządy!!!

RON, 2010-07-21 09:02:53 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU