PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiat i gmina organem założycielskim uczelni?

  • pt    16 listopada 2017 - 22:27
Powiat i gmina organem założycielskim uczelni?
Samorząd lokalny i regionalny powołany został do zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, także dotyczących kształcenia (fot.fotolia)

Zdaniem Związku Powiatów Polskich dobrym rozwiązaniem byłoby umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego i innym samorządowym osobom prawnym zakładanie uczelni wyższych.
• Samorządy terytorialne mogą być zainteresowane działaniami konsolidacyjnymi szkół wyższych na swoim obszarze.

• Miałoby to zapewnić mieszkańcom kształcenie zawodowe o dobrej jakości bez potrzeby wyjeżdżania do wielkich ośrodków miejskich.

• Zdaniem samorządowców zakładanie uczelni wpisuje się w obowiązek JST, jakim jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty.

 

Zarząd Związku Powiatów Polskich ocenił projekt nowelizacji ustawy – „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” w części dotyczącej relacji szkół wyższych i jednostek samorządu terytorialnego.

Samorządowcy proponują, aby JST mogły być organami założycielskim uczelni.

- Samorząd lokalny i regionalny powołany został do zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty – a te niewątpliwie obejmują również potrzeby w zakresie kształcenia na poziomie wyższym niż średni – wyjaśniają samorządowcy.

Jak dodają, w świetle zasady subsydiarności nie będzie potrzeby działania jednostek samorządu tam, gdzie inne podmioty zapewniły odpowiednią ofertę edukacyjną. Będą jednak takie miejsca, gdzie brak możliwości działania podmiotów samorządowych będzie równoznaczny z odpływem młodych, aktywnych ludzi do ośrodków akademickich.

Członkowie ZPP piszą, że proponowane przez nich rozwiązanie wychodzi naprzeciw wspieranej przez rząd polityce wspiercia miast małych i średnich i jako takie wpisuje się w Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju

- Samorządy terytorialne mogą być zainteresowane działaniami konsolidacyjnymi szkół wyższych na swoim obszarze działania, a to w celu zapewnienia swoim mieszkańcom kształcenia zawodowego o dobrej jakości bez potrzeby wyjeżdżania do wielkich ośrodków miejskich – czytamy w stanowisku.

Autorzy stanowiska proponują także utrzymanie dotychczasowej wersji przepisów, na podstawie których podmioty samorządowe mogą przekazywać środki na realizację zadań publicznych wedle swojego uznania, czyli także dla uczelnie niepublicznych. 

Podsumowując, samorządowcy podkreślają, że projekt ustawy wymaga korekt pozwalających samorządom współuczestniczyć w kształtowaniu przestrzeni edukacyjnej w ich regionach.

Treść stanowiska w Multimediach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.