PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty bronią Mazowsza przed komornikiem

  • pt    29 kwietnia 2014 - 14:47

Konwent Starostów Województwa Mazowieckiego wyraża ogromne zaniepokojenie wprowadzeniem komornika i zablokowaniem rachunków województwa mazowieckiego – czytamy w stanowisku Konwentu Starostów z Mazowsza.
W stanowisku (zamieszczamy je w dziale Multimedia) przyjętym przez Konwent Starostów Województwa Mazowieckiego czytamy, że konwent „[…] wyraża ogromne zaniepokojenie wprowadzeniem komornika i zablokowaniem rachunków województwa mazowieckiego.

Czytaj też: Mazowsze sięgnie po 400 mln pożyczek

Konwent zwraca się do Prezesa Rady Ministrów z apelem o zaniechanie niszczenia 15-letniego dorobku samorządu województwa mazowieckiego”.

Dodatkowo konwent w swoim piśmie „wnioskuje, aby Minister Finansów jako wierzyciel odstąpił od prowadzenia przez komornika postępowania egzekucyjnego” i oczekuje, że „resort finansów nie będzie czekał 18 miesięcy na przygotowanie nowych przepisów, a Prezes Rady Ministrów spowoduje zaniechanie niszczenia 15-letniego dorobku samorządu województwa mazowieckiego”.

Mimo wyroku z dnia 4 marca 2014 r., w którym Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy o janosikowym za niezgodne z Konstytucją RP, Mazowsze ciągle ma je płacić.

11 kwietnia ministerstwo finansów doprowadziło do zablokowania kont samorządu województwa. Celem była egzekucja ok. 61 mln zł niezapłaconej przez województwo grudniowej raty janosikowego.

Samorząd nie miał wówczas wystarczająco wysokich dochodów z tytułu CIT, aby finansować zadania własne i płacić „janosikowe”. Mimo tych argumentów ministerstwo finansów nie zgodziło się na umorzenie ostatnich rat „janosika”.

Rozpoczęło natomiast procedurę egzekucyjną. W efekcie Mazowsze nie miało możliwości zapłacenia kolejnej – tym razem kwietniowej raty janosikowego (15. każdego miesiąca region musi oddawać do budżetu państwa 53 mln zł).

Tymczasem, aby móc zapłacić tegoroczne i zaległe janosikowe – Mazowsze musi wystąpić o pożyczki z budżetu państwa.

28 kwietnia radni województwa zdecydowali, aby wnioskować o takie wsparcie. Zgodnie z decyzjami ministerstwa finansów pożyczki mają być oprocentowane w wysokości 3 proc. w skali roku. Mazowsze pożyczy od skarbu państwa 400 mln zł, natomiast oddać będzie musiało 587 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.