PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty bronią uprawnień do opieki zastępczej

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 kwietnia 2010 - 05:47

Związek Powiatów Polskich sprzeciwia się propozycji przekazania gminom zadań związanych z organizacją rodzin zastępczych spokrewnionych.
Konsultowany projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie opieki zastępczej nad dzieckiem zakłada m.in. nowy podział kompetencji przy organizowaniu i finansowaniu opieki zastępczej nad dzieckiem. Mają się nimi podzielić powiaty i gminy. Teraz zadania te wykonują wyłącznie powiaty – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Propozycja rządu przewiduje, że rodziny zastępcze spokrewnione z dzieckiem przejdą pod nadzór gmin. Mają one kosztem powiatów otrzymać na ten cel więcej pieniędzy z podatków. Chodzi o 726 mln zł. Z takim podziałem kompetencji nie zgadza się Związek Powiatów Polskich, który przedstawił swoje stanowisko podczas obrad komisji wspólnej rządu i samorządu.

Zdaniem dyrektora Związku Powiatów Polskich Marka Wójcika propozycja rządu spowoduje rozproszenie jednolitego obecnie systemu organizacji opieki zastępczej, którą realizuje powiat.

Zaproponowanego podziału kompetencji broni resort pracy, który wskazuje, że na etapie konsultowania założeń do projektu ustawy powiaty nie zgłaszały uwag – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.