PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty chcą wywalczyć 1,3 mld zł

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    31 maja 2011 - 07:59
Powiaty chcą wywalczyć 1,3 mld zł

Samorządowcy będą dochodzili odszkodowania w związku z koniecznością zwrotu opłat za wydane karty pojazdów. Jeszcze przed wakacjami do sądu trafi pozew grupowy.
Wszystkiemu winne jest niekonstytucyjne rozporządzenie ministra infrastruktury, które nakazywało pobieranie 500 zł za rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Wyrokiem tym Trybunał Konstytucyjny otworzył drogę właścicielom pojazdów do żądania zwrotu różnicy między zapłaconą kwotą a aktualną wysokością opłaty – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Powiaty chcą, aby za błąd ministra zapłaciło państwo. W tym celu skierują do sądu pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa. W ocenie Marka Tramsia, starosty polkowickiego i prezesa Związku Powiatów Polskich, do akcji zainicjowanej przez związek przyłączy się kilkadziesiąt samorządów.

Czytaj też: Powiaty szykują pozew zbiorowy przeciwko Ministerstwu Infrastruktury


W 2006 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że jest ono niezgodne z prawem, i otworzył drogę właścicielom pojazdów do żądania zwrotu różnicy między zapłaconą kwotą a aktualną wysokością opłaty. Powiaty chcą, aby za błąd ministra zapłaciło państwo. Dlatego też zamierzają w tej sprawie skierować przeciwko Skarbowi Państwa pozew zbiorowy.

Samorządy szacują, że łączna suma zwrotów dokonanych na rzecz kierowców może wynieść nawet 1,3 mld zł. Samorządowcy twierdzą, że problem kart pojazdu jest niezałatwiony od kilku lat, zaś apele do rządu o pomoc w rozwiązaniu tej sytuacji nie spotkały się ze zrozumieniem – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.