Powiaty czują się zagrożone

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 24-11-2011
  • drukuj
Do 2014 r. resort administracji ma przygotować podstawy nowej koncepcji drugiego szczebla podziału terytorialnego.
Powiaty czują się zagrożone
Zapowiedź zmiany podziału kraju na starostwa pojawiła się w projekcie strategii „Sprawne państwo 2011 – 2020”, który ostatnio został przekazany do zaopiniowania samorządowcom – informuje „Rzeczpospolita”.

Zapis ten zelektryzował starostów. Obawiają się, że oznacza on zawoalowaną wolę likwidacji powiatów.

W wyniku reformy administracyjnej w 1998 r. powstało 308 powiatów ziemskich i 65 grodzkich. Dziś grodzkich jest tyle samo. Liczba ziemskich wzrosła do 379. Wprawdzie w ustawie o dochodach jednostek samorządowych istnieje możliwość łączenia jednostek, jednak mimo zachęt finansowych zapisanych w tej ustawie powiaty wolały się dzielić, niż łączyć, powstały więc małe i niefunkcjonalne jednostki.

Projekt strategii obiecuje naprawić błędy pierwotnej reformy i poddać analizie „efektywność funkcjonowania powiatów i realizowanych przez nie zadań”. Korekta podziału dotyczyłaby więc także niektórych gmin wiejskich – pisze „Rzeczpospolita”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Trochę się na powiatach znam. i to troche pozwala mnie zaopiniowac temat; zlikwidujmy powiaty dla dobra ogółu.

JOTKA, 2011-11-27 10:53:56 odpowiedz

Powiaty niby się czują zagrożone, ale przecież mimo tak złego stanu rzeczy radzą sobie jak widać całkiem nieżle, bywają tu i tam na szkoleniach, inwestują w kadry, rozglądają się po świecie by przenosić pomysły na "swoje podwórko". Można by rzec, że radzą sobie doskonale, mimo, że nie wszy...stko da się zrozumieć. rozwiń

Tekla, 2011-11-24 13:34:29 odpowiedz

A przez kogo zagrożone? Przez ludzi,podłych,nikczemnych pseudourzędników!! Jak tu mówić o lepszym jutrze !! Gdzie ma być ta nadzieja dla pracowników powiatowych?

Stan Kiepski, 2011-11-24 11:42:37 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU