PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty ledwo dyszą

  • GK    21 marca 2012 - 10:49
Powiaty ledwo dyszą

Decyzje o stopniowej likwidacji instytucji obejmujących swym działaniem obszar powiatu zmierzają ostatecznie do zlikwidowania w przyszłości powiatów.
Tego obawia się poseł Kazimierz Moskal. Uważa, że planowana i częściowo już realizowana likwidacja powiatowych komend policji, prokuratur, sądów rejonowych lub innych jednostek powiatowych oznacza ograniczenie mieszkańcom dostępu do podstawowych usług, m.in. ochrony zdrowia, bezpieczeństwa, edukacji, pomocy rodzinie czy też do administracji.

– Planowane posunięcia mogą grozić ukształtowanej demokracji lokalnej i samorządności na szczeblu powiatowym. W skali społecznej powiat jest podstawowym modułem organizacji życia zbiorowego. Powiaty spełniają ważną rolę choćby w systemie bezpieczeństwa – twierdzi poseł.

Według niego likwidacja prokuratur, sądów rejonowych, komend powiatowych policji oznacza powolne osłabianie znaczenia powiatów jako ważnych struktur administracyjnych i samorządowych.

– Trudno więc nie mieć wrażenia, że propozycje i decyzje stopniowej likwidacji instytucji obejmujących swym działaniem obszar powiatu zmierzają ostatecznie do zlikwidowania w przyszłości powiatów – stwierdził poseł Kazimierz Moskal, pytając jednocześnie w interpelacji poselskiej, jakie jest stanowisko ministerstwa w tej sprawie.

Odpowiadając mu, Włodzimierz Karpiński, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji zapewnił, że w resorcie nie są prowadzone obecnie działania dotyczące generalnych zmian w zasadniczym podziale terytorialnym państwa.

– Ewentualne korekty granic powiatów mogą być dokonywane z inicjatywy Rady Ministrów, a także na wniosek rady powiatu, rady miasta na prawach powiatu lub rady gminy – przypomniał wiceminister.

Dodał, że resort stoi na stanowisku, że należy dążyć do coraz bardziej racjonalnego kształtowania przestrzennego układu podziału terytorialnego, dostosowując go do zmieniającej się sytuacji gospodarczej kraju, w oparciu o wszechstronną analizę potrzeb społecznych, gospodarczych czy infrastrukturalnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • mieszkanka pow. Płońsk, 2012-03-21 21:14:33

    Gminom potrzebny jest silny koordynator. To nieprawda, że lokalna /gminna/ społeczność wie najlepiej. Wystarczy popatrzeć na zagospodarowywane, bez ładu i składu /składnica maszyn obok sądu, straż pożarna w sąsiedztwie szpitala, a w dzielnicy przemysłowej hotel / wsie i miasteczka.