PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty po zjeździe nastawione bojowo do rozmów z rządem

  • Agnieszka Widera    13 kwietnia 2012 - 14:44
Powiaty po zjeździe nastawione bojowo do rozmów z rządem

Proponowane zmiany w systemie prawnym usprawniłby wykonywanie usług dla społeczeństwa bez dodatkowych pieniędzy czy wielkich oszczędności. Będziemy się domagać odpowiedzi ze strony rządu – mówi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.
Bogaty i napięty był program XV Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich , które 12 i 13 kwietnia obradowało w Centrum Kongresowym Ossa/k. Rawy Mazowieckiej. Delegaci z 317 członkowskich powiatów i miast na prawach powiatu przyjęli szereg stanowisk dotyczących m. in. oświatowego "czteropaku" i opieki społecznej.

- Jak mantrę powtarzamy, że zapisy Karty Nauczyciela są nieadekwatne do finansowej rzeczywistości samorządów. Zapisy te hamują rozwój edukacji - mówi Marek Wójcik, dyrektor biura ZPP. - Jeśli chodzi o pieczę zastępczą jesteśmy zadowoleni z nowelizacji ustawy, z tego że rząd rozumie trudności z wprowadzaniem ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ale potrzebne są twarde, stałe instrumenty - rządowe programy gwarantujące dochody na realizację tych zadań - dodaje.

Czytaj też: Piecza przyjęta przez Sejm

Dajcie nam majątek

Sporo miejsca w dyskusji poświęcono także zarządzaniu majątkiem Skarbu Państwa. - Obecnie mamy tak, że starostowie otrzymują 25 proc. ze sprzedaży mienia SP, które leży na ich terenie, a którym zarządzają rządowe agencje. My proponujemy odwrócenie sytuacji. Niech państwo przekaże powiatom zarząd nad tymi nieruchomościami, zlikwiduje agencje, a starostowie będą odprowadzać część dochodów na fundusz reprywatyzacyjny - tłumaczy Wójcik.

Przedstawiciele powiatów ubolewali też nad, ich zdaniem, obniżaniem wagi wspólnot samorządowych, a przede wszystkim powiatów.- W naszym kraju ok. 80 powiatów nie ma osobowego dworca kolejowego. W tym gronie są duże miasta na prawach powiatu jak np. Lubin, Bełchatów, Jastrzębie Zdrój. 51 powiatów nie ma ani dworca kolejowego ani autobusowego - żali się szef biura. - W ostatnich latach liczba komunikacyjnych połączeń spadła blisko o połowę. To generuje ograniczenia dla wspólnot samorządowych - kontynuuje Wójcik.

Powiaty zamierzają poprzeć inicjatywę Związku Miast Polskich i ich obywatelski projekt zwiększenia dochodów samorządów poprzez zwiększenie udziału w podatkach PIT i CIT.

 Czytaj też:Chcą zmian w ustawie o dochodach samorządów

Służbie zdrowia brakuje decyzji

Chcą też domagać się od rządu strategicznych decyzji, co do tego jak służba zdrowia wyglądać nie teraz, a za kilka lat.

- Takich decyzji brakuje, skutkiem czego system działa na zasadzie oddolnych, spontanicznych, samorzutnych reakcji - nie zawsze prowadzących do racjonalnego wykorzystania środków - przekonuje przedstawiciel ZPP. - Domagamy się dodatkowego ubezpieczenia, decentralizacji obsługi pacjenta oraz rządowego wsparcia programów prozdrowotnych. Same samorządy - mimo szczerych chęci - nie są w stanie służby zdrowia  mieszkańcom na odpowiednim poziomie zapewnić.

Czytaj też: Zdrówka życzę

Uczestnicy zgromadzenia pozytywnie ocenili natomiast prace zarządu ZPP w ubiegłym roku. Poszerzono jednak jego skład - nowym członkiem zarządu została wybrana Ewa Masny z Warszawy.

Domagać się odpowiedzi od ministrów!

Przyjęte na zjeździe stanowiska ZPP (będziemy je szczegółowo sukcesywnie prezentować na łamach Portalusamorzadowego.pl) zostaną przedstawione rządowi. Co więcej powiaty będą dopominać się odpowiedzi.

- Do tej pory mieliśmy do czynienia z arogancją władzy, bo inaczej nie można nazwać tego, że ten czy inny minister nie raczy nam odpisać, nawet negatywnie, na nasze pisma. Nie akceptujemy tego, i jeśli będzie trzeba, głośno będziemy domagać się równego traktowania i odniesienia się do naszych propozycji - zapowiada Marek Wójcik. - Tym bardziej, że proponowane przez nas zmiany w systemie prawnym usprawniłyby wykonywanie usług dla społeczeństwa bez dodatkowych pieniędzy czy wielkich oszczędności - podsumowuje

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Uśka, 2012-04-14 19:32:23

    do rozmów bojowo? no jak to?
  • były starosta, 2012-04-14 18:29:26

    Większość starostów jest z PO i PSL. I nie potrafią się wytłumaczyć z niespełnionych obietnic swym wyborcom ani dlaczego jest coraz gorzej w tych dziedzinach, którymi zarządzają