PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty przeciw mniejszym środkom na aktywizację

  • PAP    6 maja 2011 - 21:24
Powiaty przeciw mniejszym środkom na aktywizację

Obradujący w Cekanowie pod Płockiem Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego skrytykował w piątek zmniejszenie przez rząd limitu środków Funduszu Pracy przeznaczonych na aktywizację zawodową bezrobotnych w 2011 r.
Zdaniem konwentu, takie działanie grozi ograniczeniem rozwoju gospodarczego powiatów Mazowsza.

W przyjętym na zakończenie obrad stanowisku mazowieccy starostowie podkreślili, że zmniejszenie limitu w przypadku powiatów tego województwa ma charakter radykalny i wynosi w przybliżeniu około 70 proc. środków mniej niż w 2010 r. "Tak znaczne ograniczenie limitów finansowych Funduszu Pracy w 2011 r. będzie powodowało niekorzystne zjawiska na lokalnych rynkach pracy. Zmniejszona zostanie dostępność instrumentów i usług rynku pracy świadczonych na rzecz osób bezrobotnych oraz pracodawców" - napisano w stanowisku.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Czesława Ostrowska tłumaczyła dziennikarzom, że zmniejszenie limitu środków Funduszu Pracy na aktywizację zawodową bezrobotnych wynika m.in. z konieczności ograniczenia wydatków publicznych, co związane jest z procedurą likwidacji nadmiernego deficytu budżetu państwa.

Starostowie zaznaczyli także, że brak wsparcia finansowego z Funduszu Pracy wpłynie na zmniejszenie liczby udzielonych refundacji kosztów wyposażenia stanowisk pracy, nastąpi też ograniczenie liczby osób odbywających staż oraz liczby subsydiowanych miejsc pracy. "To w konsekwencji może doprowadzić do ograniczenia rozwoju gospodarczego powiatów województwa mazowieckiego" - brzmi stanowisko starostów.

Według nich, efektem zmniejszenia limitu środków Funduszu Pracy "będzie zwiększenie wydatków na pomoc społeczną i zasiłki dla osób bezrobotnych", a mazowieckie powiaty "będą pogrążać się w coraz większej zapaści".

- Fundusz Pracy stanowi część budżetu państwa, wydatki Funduszu Pracy są wydatkami publicznymi, w związku z tym zostały one zredukowane do poziomu z 2008 r. - powiedziała Ostrowska. Przyznała, że w ciągu ostatnich dwóch lat środki Funduszu Pracy na aktywizację zawodową bezrobotnych były bardzo wysokie, kształtując się w skali kraju na poziomie około 6 mld zł - w tym roku jest to około 3,2 mld zł.

Ostrowska podkreśliła, że podstawowym zadaniem urzędów pracy jest pośrednictwo pracy i doradztwo zawodowe, a nie wydatkowanie środków Funduszu Pracy. Dodała, że większość zadań urzędów pracy nie wymaga angażowania środków Funduszu Pracy.

Wiceminister zwróciła uwagę, że nowym wyzwaniem na krajowym rynku pracy jest demografia - 2011 jest pierwszym rokiem, gdy więcej osób odejdzie na emeryturę niż wejdzie na rynek, a tendencja ta utrzyma się przez najbliższych ponad 20 lat. - W związku z tym musimy zrobić wszystko, żeby jak najwięcej ludzi zaktywizować, żeby jak najwięcej ludzi pracowało - oświadczyła.

W ocenie starosty płockiego Piotra Zgorzelskiego, zmniejszenie limitu środków Funduszu Pracy oznacza, że "w dużym stopniu zostaną zahamowane wszystkie formy aktywne zwalczania bezrobocia i aktywizowania ludzi pozostających bez pracy". - Jest to wielka szkoda dla samorządów powiatowych - powiedział dziennikarzom starosta.

W Konwencie Powiatów Województwa Mazowieckiego, który od czwartku obradował w Cekanowie pod Płockiem, uczestniczyło ponad 40 starostów z regionu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.