PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiaty w obronie swobody finansowej samorządów

  • aw    28 września 2015 - 15:36
Powiaty w obronie swobody finansowej samorządów

fot.fotolia

Powiat strzyżowski złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie czy art. 32 ustawy okołobudżetowej jest zgodny z Konstytucją. Chodzi o przepis zobowiązujący samorządy do gospodarowania w określony sposób częścią środków oświatowej subwencji ogólnej.
Jak podaje dziennik Związku Powiatów Polskich "Warto Wiedzieć", 23 września rada powiatu strzyżowskiego podjęła uchwałę, która umożliwi wystąpienie z wnioskiem do TK w imieniu 47 powiatów.

Chcą sami decydować o subwencji

Kwestionowany przepis ustanawia na jeden rok budżetowy (2015) regułę zobowiązującą samorządy do gospodarowania w określony sposób częścią środków oświatowej subwencji ogólnej.

Wprowadza bowiem obowiązek wydatkowania na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy środków w wysokości nie niższej niż zostały naliczone w subwencji oświatowej dla każdej jednostki samorządu terytorialnego. Przez to zdaniem powiatów jest niezgodny m.in. z art. 167 Ustawy Zasadniczej ustanawiającym zasadę swobody finansowej jednostek samorządu terytorialnego.

- Traktujemy złożoną przez nas skargę konstytucyjną jako obronę samorządności. Nie może bowiem być tak, że zgadzamy się biernie na rozwiązania sprowadzające się do tego, że z jednej strony otrzymujemy środki na wykonywanie określonych zadań publicznych, które nie są dotacją, a z drugiej narzucony samorządom jest sposób, w jaki mają te środki wydać. To ograniczanie a właściwie likwidowanie samorządności, zaprzeczanie idei, dla których samorządy powstały i która sprawdza się na całym świecie, w Polsce przyniosła zaś wiele dobrego dla Państwa i mieszkańców. Mamy nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny podzieli nasze stanowisko, co umocni ideę samorządności w naszym kraju – komentuje Robert Godek, wiceprezes Związku Powiatów Polskich, starosta strzyżowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.