PARTNER PORTALU
 • BGK

Powiaty z propozycjami do reformy sądownictwa

 • Agnieszka Widera    8 lutego 2012 - 16:42
Powiaty z propozycjami do reformy sądownictwa

Zbiorcze nazwy dla wydziałów zamiejscowych sądu rejonowego zlokalizowanych w danym miejscu, wprowadzenie zasady, iż sąd rejonowy funkcjonuje w granicach wyznaczonych przez NUTS3 - to główne postulaty ZPP złożone ministrowi Gowinowi.
Ogłoszony przez ministerstwo sprawiedliwości zamiar wprowadzenia zmian w terytorialnej strukturze sądownictwa powszechnego budzi duże emocje.

Czytaj też: Kto pyta, a kto będzie sądził

Występując w imieniu zainteresowanych wspólnot lokalnych władze Związku Powiatów Polskich spotkały się w poniedziałek z ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem.

W trakcie spotkania przedstawiciele powiatów otrzymali potwierdzenie wcześniejszych informacji, że przeprowadzenie reformy jest przesądzone ale ministerstwo jest otwarte na dyskusję o jej ostatecznym kształcie.

Władze ZPP zaproponowali rozważenie na etapie obecnych prac wprowadzenie zasady, iż sąd rejonowy funkcjonuje w granicach wyznaczonych przez NUTS3. Wówczas zminimalizowane zostają konflikty pomiędzy poszczególnymi ośrodkami powiatowymi, jako że sądy są zlokalizowane w ośrodkach o naturalnym charakterze subregionalnym.

Związek chce też ustaleń na podstawie których, wydziały zamiejscowe sądu rejonowego zlokalizowane w danym miejscu będą nosiły własną zbiorczą nazwę, np. "Sąd Powiatowy w ..... - oddział zamiejscowy Sądu Rejonowego w ....."

- Rozwiązanie takie jest tym bardziej wskazane, że - jak zapewnia ministerstwo sprawiedliwości - wprowadzane zmiany mają charakter wyłącznie organizacyjny. W tej sytuacji dla uniknięcia zrozumiałego poczucia deprecjacji przez jednostki samorządu (czy to powiaty, czy też miasta będące jego siedzibą), w których w miejsce dotychczasowego sądu miałyby powstać wydziały zamiejscowe sądu sąsiedniego, zastosowanie zaproponowanej terminologii byłoby uzasadnione - tłumaczy Rudolf Borusiewicz sekretarz generalny ZPP.

Minister zadeklarował rozważanie wprowadzenia propozycji. Przypomniał też, że jedynym celem wprowadzanych zmian jest zwiększenie mobilności sędziów, a w dalszej perspektywie - dostosowanie liczby etatów sędziowskich do wpływu spraw w poszczególnych okręgach sądów rejonowych (zmniejszanie w sądach rozstrzygających najmniej spraw, na rzecz zwiększania w tych najbardziej obciążonych). Zdaniem Ministra, jest to zresztą powód, dlaczego w niektórych miejscach zagrożone środowiska sędziowskie są motorem protestów.

Jak zapewnia resort sprawiedliwości, zmiany nie będą przeprowadzane w sposób automatyczny, bez przeanalizowania wszystkich uwarunkowań lokalnych i znalezienia optymalnego rozwiązania.

Deklaracja ta padła w związku z przytoczeniem przez przedstawicieli ZPP szczegółowych argumentów - w tym zaczerpniętych z licznych przesłanych krytycznych stanowisk - dotyczących sposobu przekształcenia poszczególnych sądów.

Minister zapewniał też, że przekształcenie niektórych sądów rejonowych nie stanowi pierwszego kroku do likwidacji wszystkich powiatów, czy też któregoś konkretnego. Według posiadanych przez ministra informacji rząd nie rozważa podjęcia takich kroków.
Przedstawiciele ZPP przyjęli powyższe deklaracje, choć nie rozwiały one licznych wątpliwości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • SWAT, 2012-02-09 14:43:53

  Na pytanie czy dotarło,odpowiedz brzmi: DOTARŁO !!!! A może to nie było pytanie tylko głośne myślenie...o...
 • outside, 2012-02-09 09:12:02

  Co by nie powiedzieć, okazuje się, że to Gierek miał rację. Wszystko wraca w stare koleiny z lat 70-tych. Zreformowano ZUS, Zakłady Energetyczne, Telekomunikację, Pocztę Polską, teraz przyszła kolej na sądownictwo.
 • KIWI, 2012-02-08 20:29:02

  same reformy i zmiany. tych zmian niektórzy bardzo pożądają, ale czy to dobre rozwiązenie?