PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiększenie Warszawy: Burmistrz Piaseczna chce prawdziwych konsultacji

  • MN    7 lutego 2017 - 11:49
Powiększenie Warszawy: Burmistrz Piaseczna chce prawdziwych konsultacji
Burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis sprzeciwia się projektowi metropolii warszawskiej. (fot. Facebook)

• Burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis stanowczo sprzeciwia się pomysłowi przyłączenia gminy do metropolii warszawskiej.

• Podkreśla, że niewiele wiadomo o kosztach finansowych czy społecznych tego przedsięwzięcia, gdyż w kluczowych kwestiach projekt wskazuje, że te sprawy regulowane będą kolejnymi ustawami.

• Jak twierdzi, autorzy mamią mieszkańców tańszą komunikacją, choć bezpośrednio w projekcie ustawy nie ma o tym mowy.
- Wyrażam swój zdecydowany sprzeciw wobec naprędce przygotowanemu projektowi ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy i utworzenia metropolii warszawskiej obejmującej swoim zasięgiem podwarszawskie gminy w tym gminę Piaseczno – pisze burmistrz tej gminy, Zdzisław Lis.

Podkreśla, że nie krytykuje samego zamysłu integracji samorządów, ale formę dokumentu, który jest „wadliwy i niekonstytucyjny”.

Zdaniem burmistrza autorom projektu przyświeca zupełnie inna idea, niż rozwiązywanie wyzwań stojących przed metropolią. Podkreśla, że dokument rodzi więcej pytań niż odpowiedzi, skarży się również na brak jakichkolwiek konsultacji społecznych.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: PiS szykuje sobie "warszawską bonanzę"

- Wchodząc w skład metropolii warszawskiej, wszyscy mieszkańcy mają prawo wiedzieć na jakich odbędzie się to warunkach. Dziś niewiele wiemy o kosztach finansowych czy społecznych tego przedsięwzięcia, gdyż w kluczowych kwestiach dokument wskazuje, że te sprawy regulowane będą kolejnymi ustawami. Mówiąc wprost, mami się naszych mieszkańców tańszą komunikacją, choć w dokumencie nie ma o tym mowy (wspólna komunikacja nie oznacza, że nie powstaną strefy tak jak w większości światowych metropolii) sprzedając nam „kota w worku” – czytamy w oświadczeniu burmistrza.

Czytaj też: Powiększenie Warszawy: Jacek Sasin w ogniu krytyki w Ożarowie Mazowieckim

Na koniec Lis apeluje o doprecyzowanie założeń projektu i poddanie go ocenie mieszkańców w referendum. Zachęca też autorów projektu do wizyty w Piasecznie, aby wytłumaczyć mieszkańcom na czym miałaby dokładnie polegać metropolia warszawska.

Przypomnijmy, warszawscy radni zdecydowali, że referendum odbędzie się w stolicy 26 marca br

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.