PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiększenie Warszawy: Decyzja w sprawie ustawy metropolitalnej jeszcze w tym tygodniu

  • aw/PAP    26 kwietnia 2017 - 10:53
Powiększenie Warszawy: Decyzja w sprawie ustawy metropolitalnej jeszcze w tym tygodniu
Projekt PiS zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin (fot.pixabay)

- Mając świadomość tego, jakie są protesty przeciwko projektowi ustawy metropolitalnej, będziemy zastanawiać się, co zrobić - mówił rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
• Beata Mazurek była pytana w Radiu Zet o przygotowany przez PiS projekt ustawy metropolitalnej.

• - Kiedy składamy projekt, to jesteśmy przekonani, że on jest słuszny w naszej ocenie - mówiła Mazurek.

• Nie wyklucza jednak zgłaszania poprawek do tego projektu.

 

Rzeczniczka PiS przypominała też, że ustawa metropolitalna obowiązuje na Śląsku i została tam "ciepło przyjęta". "Rozwiązania dotyczące metropolii chcieliśmy wprowadzić też w Warszawie" - oświadczyła.

Projekt wzbudza protesty

"Natomiast mając świadomość tego, co się dzieje, jakie są protesty, będziemy się zastanawiać, co zrobić i w jakim kierunku pójść. Kiedy zostaną przeanalizowane materiały, wynikające z konsultacji, które przeprowadzaliśmy, niczego nie wykluczamy" - zadeklarowała Mazurek.

Dopytywana, czy obóz rządzący nie wyklucza także wycofania się z projektu ustawy, powtórzyła: "niczego nie wykluczamy, myślę, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść do końca tygodnia".

Konsultacje będą analizowane

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi ustawy ws. metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL. W niedzielę zakończyły się organizowane przez PiS w podwarszawskich gminach konsultacje społeczne ws. projektowanych rozwiązań.

Poseł PiS Jacek Sasin, który prezentował projekt ws. metropolii warszawskiej, powiedział we wtorek (25 kwietnia) w radiowej Trójce, że do końca tygodnia powinniśmy poznać wyniki konsultacji ws. projektu i wtedy będą proponowane dalsze działania.

Według niego, konsultacje zakończyły się sukcesem frekwencyjnym, a wypowiedzi mieszkańców poddane zostaną analizie. Poseł stwierdził też, PiS nie ma zamiaru na siłę forsować rozwiązań, które być może w tej chwili przez mieszkańców nie są do końca akceptowane.

26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców, którzy wzięli w nim udział, opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej. Referenda organizują kolejne podwarszawskie gminy; w maju i czerwcu głosowania odbędą się m.in. w Błoniu, Babicach Starych, Nieporęcie, Konstancinie-Jeziornej, Wieliszewie, Michałowicach, Izabelinie, Piasecznie, Podkowie Leśnej, Milanówku, Józefowie, Ożarowie Mazowieckim. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.