PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiększenie Warszawy: Jacek Sasin w ogniu krytyki w Ożarowie Mazowieckim

  • MN    6 lutego 2017 - 13:10
Powiększenie Warszawy: Jacek Sasin w ogniu krytyki w Ożarowie Mazowieckim
Jacek Sasin nie potwierdził, że będzie kandydatem na prezydenta Warszawy w 2018 roku. (fot. jacek-sasin.pl)

• W Ożarowie Mazowieckim odbyło się spotkanie posła Jacka Sasina m.in. z burmistrzem tego miasta i jego mieszkańcami.

• Poseł miał przedstawić koncepcję poszerzenia stolicy o ponad 30 przyległych gmin, w tym o Ożarów Mazowiecki.

• Społeczność Ożarowa jest przeciwna włączeniu miasta do obszaru warszawskiej metropolii. Posłowi zarzucano m.in. uchylanie się od odpowiedzi na konkretne pytania.
Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy autorstwa PiS zakłada, że stolica zostanie powiększona o 32 sąsiadujące gminy. Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, poseł Jacek Sasin, miał przedstawić mieszkańcom Ożarowa Mazowieckiego zalety płynące z przyłączenia gminy do stolicy. W odpowiedzi usłyszał jednak gwizdy i przekrzykiwanie.

- Nic się nie zmieni jeśli chodzi o gminy. Pozostanie odrębność gmin, wójt albo burmistrz, swoja rada i swój budżet, tak jak dotychczas – przekonywał Sasin.

Czytaj też: Zmiany granic muszą być podejmowane po konsultacjach społecznych

- Wszystkie te sprawy, które państwo realizujecie w swojej gminie, dalej pozostają w gminie. Zmiana odbędzie się na poziomie powiatowym. Wychodzimy z założenia, że obecnie obszar metropolii poprzecinany jest granicami powiatowymi. Ten obszar metropolitalny nie ma jednej struktury, która mogłaby nad tym wszystkim panować, w sensie planowania inwestycji i zdarzeń dotyczących nas wszystkich, którzy działamy na tym obszarze – kontynuował poseł.

Podkreślał, że nie ma potrzeby szczegółowo opisywać kompetencji gmin w ustawie o ustroju stolicy, bo one są już zawarte w ustawie o samorządzie gminnym.

Paweł Kanclerz, burmistrz Ożarowa, zwracał uwagę m.in. na artykuł w projekcie ustawy, w którym pada – jak to określił – magiczne słowo „koordynacja”. Polega ono m.in. na opiniowaniu lub uzgadnianiu projektów uchwał rad gminy, w tym uchwały budżetowe.

Czytaj też: Powiększenie Warszawy: Powiat metropolitalny odpowiedzią na chaos wokół miast

- Poza tym, to spotkanie to nie są konsultacje – mówił do posła Sasina burmistrz Ożarowa. – Zmiany w systemie funkcjonowania miasta stołecznego są konieczne, to jest poza dyskusją. Ale dlaczego odmawia się nam, poprzez taką konstrukcję złożenia projektu ustawy, prawdziwych konsultacji i wypowiedzenia się w referendum. Czy to takie trudne? – pytał Kanclerz.

- A skąd pan wie jaki będzie tryb przyjmowania tej ustawy? – odpowiadał Sasin. – Rozmawiajmy o faktach – apelował.

Tłumaczył, że w związku z nowym ustrojem stolicy będą dwie ustawy – główna, ustrojowa, opisująca cały nowy twór administracyjny, oraz druga – przepisy wprowadzające, która będzie odpowiadała m.in. na pytania jak będą wyglądały konsultacje w tej sprawie.

- Zamiast poczekać, z góry zakłada się, że wszystko będzie źle – irytował się Sasin.

Z publiczności padało wiele zarzutów w stronę Sasina dotyczących projektu ustawy.
Jeden z mieszkańców zapytał też posła, czy to prawda, że będzie kandydował na stanowisko prezydenta Warszawy w przyszłych wyborach samorządowych. Sasin uciął: Nie sądzę, ale nie mogę tego przesądzić. Dlaczego mam się pozbawiać moich praw konstytucyjnych?

Całe spotkanie zostało zarejestrowane w powyższym materialne wideo, zamieszczonym na YouTube przez kanał Wolne Miasto Ożarów Mazowiecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.