PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiększenie Warszawy: Powiat metropolitalny odpowiedzią na chaos wokół miast

  • MN    6 lutego 2017 - 11:08
Powiększenie Warszawy: Powiat metropolitalny odpowiedzią na chaos wokół miast
Projekt ustawy jednoznacznie wpisuje się w pożądany kierunek zmian - pisze dr Łukasz Zaborowski, ekspert w dziedzinach miasto i transport. (fot. pixabay.com)

• Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą warszawskiej metropolii – projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy zakłada, że miasto zostanie powiększone o 32 gminy.

• Projekt wywołał mieszane reakcje. Wśród tych negatywnych najczęściej podnoszony jest argument, że to sposób PiS na wygranie wyborów samorządowych w 2018 roku.

• Inne jest zdanie dr. Łukasza Zaborowskiego, według którego nowa ustawa „warszawska” jest konieczna do okiełznania chaosu panującego w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od stolicy.

• - To problem zresztą na skalę kraju i „powiat metropolitalny” może być rozwiązaniem na tę bolączkę - dodaje ekspert Instytutu Sobieskiego.
Przypomnijmy, projekt PiS dotyczy stworzenia na obszarze (stolicy i okolic) metropolii warszawskiej, nowego rodzaju jednostki samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym, "która będzie realizować zadania powiatowe oraz zadania związane z funkcjami metropolitalnymi w obszarze transportu, zagospodarowania przestrzennego oraz koordynacji wykonywania zadań publicznych w gminach".

Łukasz Zaborowski podkreśla, że już wcześniej popierał podobny projekt, który dotyczył poszerzenia granic Opola, choć zaznacza, że dobry był kierunek zmian, a nie sam sposób jego wprowadzania. Jego zdaniem jednak tego typu przedsięwzięcia zapobiegają zjawiskom tzw. suburbanizacji. Zwraca też uwagę na znaczenie w tym kontekście ustawy o związkach metropolitalnych.

- Przywołany projekt ustawy „warszawskiej” jest po prostu próbą wymuszenia skuteczności ustawy „metropolitalnej”. Próba to jednoznacznie godna poparcia. Ustawa taka jest wręcz konieczna do okiełznania chaosu panującego w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Warszawy – pisze dr Zaborowski.

Niefortunne nazewnictwo i niedociągnięcia merytoryczne

Przedstawiciel Instytutu Sobieskiego ma jednak pewne zastrzeżenia do niektórych szczegółów w projekcie ustawy o ustroju Warszawy. Pisze na przykład, że nowy podmiot ma nosić nazwę „miasto stołeczne”, choć projekt ustawy przewiduje nadanie miana „miasta” również rozległym obszarom wiejskim w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, które przylegają do stolicy. Zwraca uwagę, że to terytorium o rozciągłości sięgającej 70 km, które daleko wykracza to poza wszelkie rozumienie pojęcia „miasto”. Dodaje, że również przydawanie przymiotnika „stołeczny” dla podmiejskich obszarów Warszawy nie jest najcelniejsze.

Czytaj też: Metropolia warszawska: Nowoczesna zaprasza na konsultacje

Wszystko to są jednak problemy nazewnictwa. Ale dr Zaborowski w warstwie merytorycznej też dostrzega pewne problemy, jak granice „powiatu metropolitalnego” i ich przebieg w sąsiedztwie ważnych ośrodków miejskich:

- Na przykład Nowy Dwór Mazowiecki pozostaje poza „powiatem metropolitalnym”, zaś jego przedpole – gminy Jabłonna i Wieliszew wchodzą w jego skład. Z tym wiąże się pytanie, dlaczego port lotniczy w Modlinie czyli w Nowym Dworze, zasadniczy element infrastruktury metropolitalnej, pozostawia się o kilka kilometrów za granicą „powiatu metropolitalnego” – pisze Zaborowski i dodaje, że najdziwniejszym problemem z projekcie jest pominięcie gminy Podkowa Leśna, które prawdopodobnie należy traktować jednak w kategoriach przeoczenia.

Ekspert pyta również o sens oddzielania „powiatu metropolitalnego” od potencjalnego województwa warszawskiego, gdyby ich granice były podobne do siebie.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: PiS szykuje sobie"warszawską bonanzę"

Na koniec dr Łukasz Zaborowski podkreśla jeszcze raz, że przedstawiony projekt ustawy jednoznacznie wpisuje się w pożądany kierunek zmian. Jak pisze, daje on nadzieję na ograniczenie zjawiska suburbanizacji, objawiającego się koszmarnym zniszczeniem podwarszawskiego krajobrazu. Mówi, że to problem na skalę kraju i „powiat metropolitalny” może być rozwiązaniem na tę bolączkę.

Całą opinię można przeczytać na stronie www.sobieski.org.pl w zakładce: "Komentarze"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.