PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstało Stowarzyszenie Metropolia Krakowa

  • PAP    27 marca 2014 - 18:15
Powstało Stowarzyszenie Metropolia Krakowa

Kraków i 13 położonych obok stolicy Małopolski gmin skupia powstałe w czwartek Stowarzyszenie Metropolia Krakowa. Jego celem jest pozyskanie miliarda złotych z unijnych dotacji na zadania realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w latach 2014-2020.
Członkowie stowarzyszenia uzgodnili dziedziny, na które gminy będą chciały pozyskać unijne środki. Chodzi o wspólne przedsięwzięcia, finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Mają to być zadania ważne dla miasta, ale mające również znaczenie dla całego obszaru (np. transport, niska emisja, termomodernizacja).

"To dobry pomysł. Dzięki stowarzyszeniu będzie nam łatwiej planować, na co możemy uzyskać fundusze unijne" - ocenił burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Oprócz Krakowa i Wieliczki w skład stowarzyszenia weszły gminy: Biskupice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki. Prezesem stowarzyszenia został prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) - to narzędzie współpracy małych samorządów i sąsiadujących z nimi dużych miast, proponowane przez Komisję Europejską. Chodzi o współpracę władz lokalnych na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów i rozwiazywania problemów. Samorządy mogą realizować wspólne przedsięwzięcia, łącząc działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.