Powstaną specjalne pasy ruchu dla rowerów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 13-05-2011
  • drukuj
Od 21 maja rowerzyści mogą łatwiej pokonać zakorkowane ulice dużych miast. Na jezdniach powstaną dla nich specjalne pasy ruchu.
Powstaną specjalne pasy ruchu dla rowerów

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami (DzU z 2011 r. nr 92, poz. 530) na skrzyżowaniach powstaną specjalne śluzy rowerowe. Mają ona ułatwić np. skręcenie w lewo na dużych skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Przywileje dla rowerzystów… tylko ścieżek brak

Dzięki śluzie rowerzysta będzie mógł wyprzedzić z prawej strony (lub ominąć) samochody przed skrzyżowaniem i zatrzymać się na specjalnej, wysuniętej rowerowej linii zatrzymań przed samochodami. W ten sposób rowerzyści staną się widoczni dla kierowców i opuszczą skrzyżowanie jako pierwsi.

Nowela dopuszcza utworzenie także specjalnych pasów ruchu dla rowerów, które będą mogły powstać z prawej strony jezdni. Wówczas rowerzysta bezpieczniej będzie się poruszał. Dodatkowo jadąc takim pasem prosto przez skrzyżowanie, będzie miał pierwszeństwo przed skręcającym pojazdem w prawo.

Czytaj też: Kontrpasy dla rowerzystów

Chodzi o to, by kierowcy skręcając w drogę poprzeczną, nie zajechali nagle drogi rowerzyście.

Nowela sprawi, że rowerzysta w czasie mgły, ulewy czy śnieżycy będzie mógł jechać chodnikiem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU