Powstaną Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego

Rada Dialogu Społecznego zamiast Komisji Trójstronnej oraz tworzone przez marszałków Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Rząd zaakceptował projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.
Powstaną Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego
Marszałkowie województw będą mogli tworzyć Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Fot. Pixbay

Projekt zakłada m.in. większy wpływ pracodawców i związków zawodowych na stanowienie prawa. Jeśli obie strony uzgodnią wspólny projekt ustawy albo założeń rząd będzie obowiązek zająć się nimi, a jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić.

Strony będą mogły też występować z wspólnymi zapytaniami do ministrów. Ponadto zyskają prawo występowania do Sądu Najwyższego o wykładnię przepisów prawa i do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisów.

Prawo do wskazywania członków Rady będą miały związki zawodowe, pracodawcy i premier, powoływać i odwoływać ich będzie prezydent. Funkcja przewodniczącego obsadzana ma być naprzemiennie przez związki, pracodawców i rząd.

Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego

Według projektu w województwach będą mogły być powoływane Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Mają one być tworzone przez marszałka, na wspólny wniosek organizacji pracodawców i związkowej. W ich pracach będą mogły uczestniczyć strony związkowa i pracodawców, a także przedstawiciele wojewody. Do udziału w posiedzeniach będą mogli być zapraszani przedstawiciele powiatów oraz gmin.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Szkoda, że zapomniano o organizacjach pozarządowych. Te nie zastrajkują, zatem też nie ma potrzeby wysłuchiwać ich głosu.

Fund nRO Kraj Kulturowego, 2015-06-10 12:44:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU