PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstaną Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego

  • bad    9 czerwca 2015 - 18:18
Powstaną Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego

Marszałkowie województw będą mogli tworzyć Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Fot. Pixbay

Rada Dialogu Społecznego zamiast Komisji Trójstronnej oraz tworzone przez marszałków Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Rząd zaakceptował projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.
Projekt zakłada m.in. większy wpływ pracodawców i związków zawodowych na stanowienie prawa. Jeśli obie strony uzgodnią wspólny projekt ustawy albo założeń rząd będzie obowiązek zająć się nimi, a jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić.

Strony będą mogły też występować z wspólnymi zapytaniami do ministrów. Ponadto zyskają prawo występowania do Sądu Najwyższego o wykładnię przepisów prawa i do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisów.

Prawo do wskazywania członków Rady będą miały związki zawodowe, pracodawcy i premier, powoływać i odwoływać ich będzie prezydent. Funkcja przewodniczącego obsadzana ma być naprzemiennie przez związki, pracodawców i rząd.

Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego

Według projektu w województwach będą mogły być powoływane Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Mają one być tworzone przez marszałka, na wspólny wniosek organizacji pracodawców i związkowej. W ich pracach będą mogły uczestniczyć strony związkowa i pracodawców, a także przedstawiciele wojewody. Do udziału w posiedzeniach będą mogli być zapraszani przedstawiciele powiatów oraz gmin.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Fund nRO Kraj Kulturowego, 2015-06-10 12:44:02

    Szkoda, że zapomniano o organizacjach pozarządowych. Te nie zastrajkują, zatem też nie ma potrzeby wysłuchiwać ich głosu.