PARTNER PORTALU
  • BGK

Powstanie województwo częstochowskie? Samorządowcy chcą jasnej deklaracji rządu

  • PAP/JS    25 kwietnia 2017 - 15:45
Powstanie województwo częstochowskie? Samorządowcy chcą jasnej deklaracji rządu
Częstochowa (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 4.0)

Rada Miasta Częstochowy zaapelowała do rządu o "jednoznaczną deklarację" dotyczącą utworzenia województwa częstochowskiego.
• "Apelujemy do Rządu RP o jednoznaczną deklarację w sprawie utworzenia województwa częstochowskiego w obecnej kadencji parlamentarnej i niepozbawianie szans rozwoju naszym mieszkańcom w wojewódzkiej Częstochowie" - napisali radni w opublikowanym we wtorek stanowisku.

• Zostało ono przekazane prezydentowi, premier, szefowi MSWiA oraz marszałkom Sejmu i Senatu.

• Apel samorządowców to odpowiedź na złożoną w ub. tygodniu w Sejmie deklarację o możliwym utworzeniu tego województwa w kolejnej kadencji Sejmu.

W miniony piątek, w odpowiedzi na pytanie posłanki PO Izabeli Leszczyny, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak poinformował, że PiS nie wycofuje się z zamierzeń powołania województwa częstochowskiego, ale zrealizuje te zamierzenia w dalszej perspektywie - w kolejnej kadencji Sejmu, jeżeli PiS wygra kolejne wybory.

We wtorek (25 kwietnia) częstochowski Urząd Miasta opublikował stanowisko w tej sprawie, przyjęte z inicjatywy i głosami trzech klubów radnych. Rada Miasta Częstochowy wyraziła w stanowisku "swoje głębokie zaniepokojenie wypowiedziami związanymi z nieutworzeniem Województwa Częstochowskiego do końca 2019 roku, czyli obecnej kadencji parlamentarnej, wyrażanymi przez Ministra Spraw Wewnętrznych Pana Mariusza Błaszczaka podczas 40. posiedzenia Sejmu".

Według radnych, stanowisko ministra stoi w sprzeczności z przekazywanymi i podpisanymi własnoręcznie oświadczeniami lokalnych parlamentarzystów partii rządzącej z 16 października 2015 r. Na dowód samorządowcy przytoczyli m.in. ówczesną deklarację częstochowskiego posła PiS Szymona Giżyńskiego, który przyrzekł, że "jeśli mieszkańcy Częstochowy i regionu wybiorą w większości kandydatów PiS do Sejmu i PiS będzie miał największą siłę w polskim parlamencie, to do końca kadencji, czyli 2019 roku, przywrócimy województwo częstochowskie".

"Apelujemy do Rządu RP o jednoznaczną deklarację w sprawie utworzenia województwa częstochowskiego w obecnej kadencji parlamentarnej i niepozbawianie szans rozwoju naszym mieszkańcom w wojewódzkiej Częstochowie" - napisali radni w opublikowanym we wtorek stanowisku. Zostało ono przekazane prezydentowi, premier, szefowi MSWiA oraz marszałkom Sejmu i Senatu.

Poprzednie stanowisko w sprawie utworzenia województwa częstochowskiego miejscowi radni przyjęli w grudniu 2015 r. Zwrócili w nim uwagę na potrzebę podjęcia prac nad zapowiadanymi zmianami administracyjnymi kraju nie tylko w interesie społeczności lokalnej, ale także w "dobrze pojmowanym interesie całego kraju", wskazując to jako szansę na bardziej zrównoważony rozwój miast, powiatów i subregionów.

Listy m.in. do prezydenta i premier, popierające inicjatywę utworzenia województwa, wysyłał wówczas także prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, a w ślad za nim wielu mieszkańców miasta i subregionu częstochowskiego.

W miniony piątek w Sejmie Izabela Leszczyna dociekała, czy w obecnej kadencji Sejmu rząd przewiduje zmiany granic administracyjnych województw, a w szczególności powołanie województwa częstochowskiego. Tłumaczyła, że posłowie PiS w czasie kampanii wyborczej deklarowali powołanie takiego województwa. Posłanka poinformowała, że w czasie konsultacji strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zwróciła się do wicepremiera Mateusza Morawieckiego z pytaniem o miejsce Częstochowy w tym dokumencie. W odpowiedzi uzyskała informację, że "w najbliższych latach nie jest planowana tego rodzaju zmiana w systemie administracyjnym".×
KOMENTARZE (1)

  • xxxx, 2017-04-26 11:43:11

    proponuje przywrócenie 49 województw. Pisowcy obsadza 49 wojewodów z 49 misiewiczopodobnymi doradcami i będzie raj